Haber Merkezi - Türkiye’nin dört tane kültürel mirası daha, Botsvana’nın Kasane şehrinde gerçekleştirilen 18. UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nın bugünkü oturumunda koruma altına alındı, Türkiye’nin yaşayan mirasları olan “Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası, “İftar ve İftar ile İlgili Sosyo-Kültürel Gelenekler”, “Sedef Kakma Sanatı” ile “Tezhip Sanatı” UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne alındı.

Türkiye bu kararın alınmasıyla beraber, “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri”ne en çok unsur kaydettiren ülkeler sıralamasında bir basamak yükselerek 2’nci sıraya yerleşti. Zeytin yetiştiriciliğinin dün listelere kaydedilmesinin ardından yeni unsurların da bugün UNESCO’ya dahil olmasını "Beklenen müjde geldi..." paylaşımıyla duyuran Bakan Ersoy, “Türkiye, UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri’nde 30'a ulaşan kültürel değeriyle en çok unsur kaydettiren 2’nci ülke oldu.” dedi.

thumbs_b_c_e7506c30d65f7c87b526cf4a8798f206

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada şunları da söyledi: “UNESCO’dan beklenen müjde geldi... UNESCO'nun koruma altına aldığı yeni kültürel değerlerimiz hayırlı olsun.

- İftar Gelenekleri

- Sedef Kakma Sanatı 

7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin programı açıklandı 7. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin programı açıklandı

- Tezhip Sanatı 

- Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcrası 

Türkiye aynı zamanda, "UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri"nde 30'a ulaşan kültürel değeriyle en çok unsur kaydettiren 2’nci ülke oldu.”

Editör: Web Editör3