Haber Merkezi - Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Baskın Oran eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya 'hakaret ettiği' gerekçesiyle tazminat davası açmıştı. Mahkeme, Soylu'nun 24 Haziran 2017 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte 10 bin TL tazminat ödemesine hükmetmişti. Ancak Soylu, mahkeme kararına rağmen borcunu ödemedi ve bu durum üzerine Baskın Oran, Soylu hakkında icra takibi başlattı.

Toplam borcu 27 bin 103 lira

Ankara 2. Genel İcra Dairesi tarafından Soylu'ya gönderilen icra emrinde, 10 bin TL'lik manevi tazminat alacağının yanı sıra yargılama giderleri, yıllık kanuni faiz, vekalet ücreti gibi kalemlerle birlikte toplamda 27 bin 103 TL ödemesi gerektiği belirtildi.

ABD, İran'ın İsrail'e saldırısına ilişkin mesajını Türkiye aracılığıyla iletti ABD, İran'ın İsrail'e saldırısına ilişkin mesajını Türkiye aracılığıyla iletti

Kısa Dalga'da yer alan habere göre; icra emrinde, Soylu'nun borcunu 7 gün içinde ödemesi ya da teminat göstermesi istendi. Borcun ödenmemesi durumunda ise cebri icra yoluyla paranın tahsil edileceği uyarısında bulunuldu. Ayrıca, Soylu'nun bu süreçte mal beyanında bulunması gerektiği ve aksi takdirde hapis cezasıyla karşılaşabileceği de belirtildi.

Ne olmuştu?

Baskın Oran, 23 Haziran 2017 tarihinde T24'te yayınlanan bir yazısında ulusal basında yer alan hak ihlallerine dikkat çekerek toplumsal barışın zedelenmesine dikkat çekmişti. Bu yazıya karşılık olarak Süleyman Soylu'nun Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Oran'a yönelik sert ifadeler kullanmıştı. Bu durum üzerine Oran'ın avukatı Oya Aydın, Soylu hakkında 10 bin TL manevi tazminat talebiyle dava açmıştı. Mahkeme önce tazminat talebini reddetmiş, ancak yapılan temyiz incelemesi sonucunda karar bozulmuştu. Yeniden yargılama sonucunda ise Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, Soylu'nun Baskın Oran'a 10 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetmişti.

Soylu'nun bu borcu ödememesi halinde cebri icra yoluyla tahsilatın gerçekleştirileceği belirtildi.