Gazi ve şehit yakınları da milletvekili gibi sağlık hizmetlerinden yararlanmalı

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şehit aileleri ve gazilerle bir araya geldi. Gazi İzzet Ertunç, kendilerinin sağlık hizmetlerinde artık önceliklerinin kalmadığın belirterek “Örneğin bir gazimiz dişten randevu almış, kendisine kaplama için 2 sene sonrasına gün vermişler. Sonra bize diyorlar ki ‘bizler sizin için ne yapsak azdır’. Daha ne yapacaksınız, 2 sene sonraya gün vermişsiniz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu gaziler ve şehit yakınları için siyasi partilere ortak kanun çıkarma çağrısı yaparak, önerilerini 8 maddede açıkladı. Kılıçdaroğlu, “Protezden bahsetti başkan, dişten bahsetti… Bunun giderilmesi lazım. Milletvekilleri sağlık sisteminden hangi şartlarda yararlanıyorsa, gaziler ve şehit yakınları aynı şartlarda sağlık hizmetlerinden yararlanmalıdır” dedi.
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da Çankaya Belediyesi Zübeyde Hanım Sosyal Tesisleri’nde Gaziler Haftası kapsamında gazilerle kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de katıldı. Kılıçdaroğlu tesise girerken ona tekerlekli sandalyesindeki bir gazi eşlik etti. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Tunceli Çemişgezek’de 1997 yılında yaralanan gazi Mehmet Çelik, Kılıçdaroğlu önderliğinde Şehit Aileleri ve Gaziler Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu belirterek, şehit aileleri ve gazilerin 21 maddelik taleplerini CHP’ye sunduklarını ve TBMM açıldığında bu taleplerin yerine getirilmesi için Meclis gündemine geleceğini söyledi.
Batman’da 1997 yılında gazi olan İzzet Ertunç, tekerlekli sandalyesi ile kürsüye çıkarak konuştu. Ertunç, yaşadıkları sorunları şöyle özetledi:
“Bizim yaşadığımız en büyük sorun protez. Ben hastaneye müracaatımı yapıyorum, yaptıktan sonra bana ‘Sen 2 sene sonra protezini yaptırabilirsin’ diyor. Bunlar bizim acı gerçeklerimiz. Tekerlekli sandalye gündemimiz var. Benim gibi sandalyeye bağlı olan arkadaşlarımız var. Sandalyeye yazdırırken 5 sene kota koyuyor. Bir insan 5 sene aynı ayakkabıyı giyebilir mi? Şöyle diyorlar ‘Git gazim 2 sene, 1 sene sonra gel’. Biz bedel ödedik. Bu acıları görmemiz lazım. Hastanelerde ilaç için gittiğimizde bizden katkı payı alıyorlar. Geçmişte hastanelerde önceliğimiz vardı. Onu da kaldırdılar. Sıralamada 6-7’inci sıraya düştü. Belki ileride daha aşağıya düşecek. Örneğin bir gazimiz dişten randevu almış, kendisine kaplama için 2 sene sonrasına gün vermişler. Sonra bize diyorlar ki ‘bizler sizin için ne yapsak azdır’. Daha ne yapacaksınız, 2 sene sonraya gün vermişsiniz.” CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da programda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: “Söylenecek çok fazla söz var. Başkan konuşunca neyin ne olduğunu biraz daha net anlayabiliyoruz. Yeri geliyor şehit ve gazilerimizi yere göğe sığdıramıyoruz. Uygulamaya gelince tam tersi bir tabloyla karşılaşıyoruz. Gazi olmak, şehit olmak sıradan olay değil. İnsanlar bedel ödüyorlar, vatanları ve bayrakları için. Onlar bedel öderken bizler evimizde rahat uyuyabiliyoruz. Dolayısıyla gazi ve şehit yakınlarımız için siyaset kurumu üstüne düşen görevi yapmamıştır. Bir kaplama diş için 2 sene sonra kaplama dişini yaptıracağız diye bir anlayış egemense, biz o zaman gazilerimize saygı duymuyoruz demektir.
“MİLLETVEKİLİ İÇİN ONUR MESELESİ OLUR”
Sağlık güvencesi. Protezden bahsetti başkan, dişten bahsetti… Bunun giderilmesi lazım. Milletvekilleri sağlık sisteminden hangi şartlarda yararlanıyorsa, gaziler ve şehit yakınları aynı şartlarda sağlık hizmetlerinden yararlanmalıdır. Bu milletvekilleri için de onur meselesi olur. Benim yararlandığım sağlık imkanlarından bu ülkenin şehit yakanları ve gaziler de yararlanıyor algısı çıkar… Terörle mücadelede yaralanan tüm güvenlik görevlilerine gazilik unvanı verilmesi lazım. Ayrıcalığa izin vermememiz lazım. 15 Temmuz şehit yakınları ve gazileri için toplanan paralarını hak sahiplerine verilmesi lazım. Bu parayı bankada tutamazsınız. Parayı ödemek zorundasınız.”