İstanbul'da, 2 Haziran Pazar günü gerçekleşecek Liselere Geçiş Sistemi Sınavı (LGS) ve Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'na (YDUS) katılacak öğrenciler ve sınav görevlileri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) toplu ulaşımı ücretsiz hale getiriyor. İstanbulkart sahipleri, Metro İstanbul, İETT ve Şehir Hatları'nda geçerli olacak ücretsiz ulaşım hizmetinden sınav belgelerini göstererek faydalanabilecekler.

İBB, sınav konsantrasyonunu korumak amacıyla ek önlemler alıyor. Öğrencilerin dikkatlerini dağıtabilecek çalışmaların sınav saatlerinde durdurulması ve şantiyelerin iş programlarının sınav saatlerine göre ayarlanması sağlanacak. Ayrıca, sınav süresince sükuneti sağlamak için İBB Zabıta Daire Başkanlığı görevlileri de aktif olarak görev yapacaklar.

Bakan Koca: "16 bin kişi kurban kesimi sırasında yaralandı" Bakan Koca: "16 bin kişi kurban kesimi sırasında yaralandı"

İETT ve Şehir Hatları, sınav günü için ek seferler düzenleyecek. Avrupa yakasında 23 hatta 28, Anadolu yakasında ise 47 hatta 86 ek sefer planlanıyor. Şehir Hatları ise normal seferlere ek olarak belirli saatlerde ek seferler düzenleyecek. Bu önlemlerle öğrencilerin sınav günü ulaşımları için daha güvenli ve rahat bir ortam sağlanacak.

Her iki sınav için geçerli olacak ücretsiz toplu ulaşımdan faydalanmak isteyenlerin sınav belgeleri veya görevli belgelerini göstermeleri yeterli olacak. Sınav başlangıcının 2 saat öncesinden başlayan ücretsiz ulaşım imkanı, sınav bitişinin 2 saat sonrasına kadar devam edecek.

Editör: Erva Gün