Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eski İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener arasındaki görüşmeye ilişkin tartışmalar devam ediyor. 

Buluşmanın ardından kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmamasının yankıları sürerken İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Akşener'e "görüşmenin içeriğini izah etmesi" yönünde çağrıda bulundu.

Poyraz, konuya ilişkin Halk TV yayınında yaptığı açıklamada Akşener'in İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu'na bilgi verdiğini ancak kamuoyuna açıklama yapmadığını söyledi.

"İçeriğin bilinmemesi vicdanları sızlatır"

Akşener'in görüşme içeriğini gizli tutmasının kamuoyunda nasıl değerlendirileceğini bildiğine dikkat çeken Poyraz, "Görüşmeyi izah etmek zorunda. İçeriğin bilinmemesi vicdanları sızlatır" sözlerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Havza'da bayramlaşma programına katıldı AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, Havza'da bayramlaşma programına katıldı

Akşener'in Cumhurbaşkanı ile olan görüşmesinde cumhurbaşkanı yardımcılığının konuşulduğu iddiasına da yer veren Poyraz, "Önünü arkasını bilmediğimiz, içeriğini bilmediğimiz görüşmenin bu iddiaları bizim için yok hükmündedir" dedi.

Poyraz'ın konuşmasının özeti şöyle:

"İYİ Parti'yi kurumsal anlamda ve İYİ Parti'nin geleneklerine göre temsil yetkisi sayın genel başkanımız Müsavat Dervişoğlu'na aittir. Bizim müdafaa ya da izah etme sorumluluğu olduğumuz hususlar sayın Dervişoğlu'nun beyanları ve söylemleridir. Bu açıklamaları art arda değerlendirdiğimizde problem cümlesi şudur: 'Sayın Akşener ve Sayın Erdoğan'ın yaptığı görüşme İletişim Başkanlığı tarafında ilan edilmesidir.' Şu anlaşılıyor ki taraflar görüşmenin bilinmesini istemiştir. Çünkü taraflardan biri istemese İletişim Başkanlığı ilan etmezdi. Sayın Genel Başkanımız şu cevabı verdi: Görüşmeden haberimiz yoktu, Akşener sonrasında beni bilgilendirdi. Bilgilendirmesi bu konu ilan edildikten sonra gerçekleşti. Sayın Genel Başkanımız Dervişoğlu bu konuya ilişkin zaman koridoru oluşturdu. Devlette önemli görevlerde bulunmuş insanların görüşmesi gayet doğaldır. Sayın Akşener'e görüşme aşamasına nasıl gelindi hem de görüşmenin detayına ilişkin zaman koridoru oluşturdu. 24 saat geçtikten sonra hala açıklama gelmeyince bu konuyla ilgili beyanda bulunma zorunluluğu doğdu. Bu görüşme madem kamuoyuna ilan edildi o zaman görüşmenin içeriğinin de kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor."

Editör: Erva Gün