Haber Merkezi - Fox News'ün eski sunucularından olan eski Fox News sunucusu Tucker Carlson'a Moskova'da röportaj veren Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'yı Ukrayna ile yaptığı savaşta yenmenin Batı için " imkansız" vurgulayarak, Ukrayna'ya destek veren AB ve NATO ülkelerine mesaj verdi.

Ukrayna savaşının başından beri ilk kez Batılı bir gazeteciyle görüşen Putin, "Şu ana kadar Rusya'yı savaş alanında stratejik bir yenilgiye uğratma yönünde gürültü ve çığlıklar vardı. Ama şimdi görünüşe bakılırsa bunu başarmanın, eğer mümkünse, çok zor olduğunu anlamaya başlıyorlar. Bana göre öyle, imkansız." dedi.

Putin, Şubat 2022'de Ukrayna'ya karşı başlattığı savaşta haklı olduğunu tarihi gerekçelerle anlatırken, Washington yönetimine, "Eğer gerçekten savaşı durdurmak istiyorsanız, silah tedarikini bırakmanız gerekir" çağrısında bulundu.

"Müzakere yolu açık"

Putin, Rusya ve Ukrayna'nın "er ya da geç" anlaşmaya varacağını söyleyerek, müzakere yolunun açık olduğuna da işaret etti. Ukrayna ile Rusya arasında Türkiye'nin arabuluculuğu ile İstanbul'da yapılan barış görüşmelerinden de bilgi veren Putin, İstanbul görüşmelerinde mutabakata varılan kararların uygulanması durumunda savaşın çoktan bitmiş olabileceğini, ancak ABD başta olmak üzere Batılı devletlerin vazgeçirmesiyle Ukrayna'nın geri adım attığını ileri sürdü. 

NATO'ya mesaj verdi

Putin NATO'nun genişleme girişimlerine karşı duyduğu rahatsızlığı dile getirerek, "NATO genişlerse her şey Soğuk Savaş sırasındakiyle aynı olacak, yalnızca Rusya sınırlarına daha yakın olacak. Bu kadar" ifadelerini kullandı. Vladimir Putin, ABD'nin bu konuda verdiği sözü tutmadığını söyleyerek, "NATO'nun, doğuya doğru genişlemeyeceğine dair sözünüz vardı ama bu 5 kez gerçekleşti" dedi.

"Polonya işgali söz konusu değil"

AKP'nin İBB adayı Murat Kurum mal varlığını açıkladı AKP'nin İBB adayı Murat Kurum mal varlığını açıkladı

Putin, Moskova'nın bölgedeki diğer NATO üyesi ülkelerin (Polonya ve Letonya) veya genel olarak Avrupa kıtasının Rusya tarafından işgalinin söz konusu olmadığını belirterek ABD'nin Ukrayna'ya silah desteğinde bulunmasından dolayı ABD Başkanı Joe Biden ile "konuşacak hiçbir şeyi olmadığını" söyledi.

FOX News'ten ayrıldıktan sonra sosyal medya hesabı üzerinden gazetecilik çalışmalarını sürdürenTucker Carlson'ın söz konusu röportajı hakkında bazı Avrupa ve ABD medyasında eleştiriler yer alırken, Amerikalı gazeteci Putin'in propagandasını yapmakla suçlandı.

Editör: Haber Merkezi