Bir süredir kanserle mücadele eden ve 25 Mayıs'ta entübe edilen sanatçı Fatma Karanfil 72 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı, Rüştü Asyalı ile Keloğlan filminde oynamış, Aşk-ı Memnu dizisinde de Şayeste karakterini canlandırmıştı.

Fatma Karanfil'in vefat haberini menajeri Aslı İslamoğlu, sosyal medya hesabından şu sözlerle duyurdu:

Elon Musk 12'nci kez baba oldu Elon Musk 12'nci kez baba oldu

"Değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'i kaybettik. Türk sinema ve tiyatrosunun saygın isimlerinden, çok değerli oyuncumuz Fatma Karanfil'in vefatını derin bir üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız.Sanat hayatı boyunca pek çok başarılı projede yer alan ve birçok ödüle layık görülen Fatma Karanfil, yalnızca oyunculuğuyla değil, aynı zamanda zarafeti, çalışkanlığı ve insanlığı ile de örnek alınan bir isimdi.Bu acı kaybın derin üzüntüsünü yaşarken, Fatma Karanfil'e Allah'tan rahmet diliyor, başta ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Işığı hiç sönmeyecek, kalplerimizde ve sanat dünyasında daima parlayacaktır.Mekanın cennet olsun, değerli Fatma Karanfil. Tüm Sanat camiasına ve Kamuoyuna duyurulur."

3 Şubat 1952 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelen Fatma Karanfil, Language and Culture Center’de eğitim aldıktan sorna 1968 yılında Ses Dergisi yarışmasında üçüncülük kazanarak sinemayabaşladı.

1975 yılında Ali Kocatepe ile evlenen ancak daha sonra ayrılan Karanfil, 1976-1980 yılları arasında Londra’ya tekstil eğitimi aldı. Göğüs kanseri teşhisi konulmasına rağmen hastalığı yenen Karanfil, 2001 yılında işine geri döndü.

2008 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan Aşk-ı Memnu dizisindeki rolü ile tekrar gündeme geldi. Fatma Karanfil Yeşilçam’ın akıllarda kalan filmi Keloğlan‘da Fatma karakterini canlandırmıştı.

Editör: Ahmet Çağatay Bayraktar