Haber Merkezi - Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından iş dünyasından 'enflasyon' çağrısı geldi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomide atılacak çok adım, yapılacak çok iş olduğunu vurgulayarak, "Tüm gücümüzle enflasyonla mücadeleye odaklanmalıyız" dedi.

Seçim sonuçlarının ülke ve millete hayırlı olmasını temenni eden Hisarcıklıoğlu, yerel seçimlerin geride kalmasıyla, 4 yıllık seçimsiz bir dönemin Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. 

"Ekonomide atılacak çok adım, yapılacak çok iş var, tüm gücümüzle enflasyonla mücadeleye odaklanmalıyız" diyen Hisarcıklıoğlu, açıklamasında, "Enflasyonla mücadele, para ve maliye politikası eş güdümünde daha başarılı olacaktır. Fiyat istikrarı ve finansal istikrar ile öngörülebilirlik güçlenecektir. Böylece teknoloji içeriği ve katma değeri yüksek yatırımlar artacaktır" ifadelerine yer verdi. 

"Yatırım, istihdam ve ihracat için çalışacağız"

Öte yandan, ülkenin üretim gücünün korunması ve firmaların sürdürülebilirliğinin zarar görmemesinin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, yapısal reformlar konusunda etkin ve kararlı adımlar atılması gerektiğini belirtti.

TESK Genel Başkanı Palandöken'den, 'esnafın prim gün sayısı sabitlensin' çağrısı TESK Genel Başkanı Palandöken'den, 'esnafın prim gün sayısı sabitlensin' çağrısı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, adım atılması beklenen reform alanlarına dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Mesleki eğitim, istihdam politikaları, vergi reformu, yargının operasyonel etkinliğinin artırılması, kurumsal altyapının güçlendirilmesi, şehirlerimizin depreme direncinin artırılması, yeni sanayi havzalarının oluşturulması, kilit teknolojilerin ülkemize kazandırılması, yeşil ve dijital dönüşüme ülkemizin hazırlanması gibi birçok alanda reformlar bizi bekliyor. Şimdi siyasi görüşümüz ne olursa olsun, milletimizin kararına saygı duyup, 86 milyon el birliği, akıl birliği ile aydınlık geleceğimize birlik ve beraberlik içinde yürüme zamanıdır. Cumhuriyet'imizin ilk yüzyılında ürün ve pazar çeşitliliğinde en üst lige çıktık. Şimdi ikinci yüzyılında daha huzurlu, daha mutlu ve daha müreffeh bir Türkiye için daha çok çalışma zamanı. İş dünyası olarak daha fazla üretim, yatırım, istihdam ve ihracat için çalışacağız."