Akdeniz’in divası Rita, Türkiye’deki ilk solo konseri için İş Sanat’ta

Ortadoğu’nun en önemli seslerinden biri, sahneye hâkimiyeti, karizması ve Fars kültürünün mistik tınılarını batı ezgileriyle harmanlandığı şarkılarıyla ünlenen, Akdeniz’in divası İran doğumlu dünyaca tanınan şarkıcı Rita Türkiye’de ki ilk solo konseri için 12 Nisan’da İstanbul’a geliyor.

Kimdir?

Ailesi ile birlikte, 1970 yılında 8 yaşındayken İsrail’e göç eden ve Tel Aviv dışında bir banliyöde yaşamaya başlayan Rita, küçük yaşlardan itibaren müzik dans ve oyunculuk gibi sanatın birçok alanında yatkınlığıyla dikkat çekti. 1982 yılında Beit Zv oyunculuk okulunda eğitim almaya başlayan sanatçı Farsça, İbranice, İngilizce olarak söylediği şarkılarla 80’li yılların sonuna doğru adını geniş kitlelere duyurmaya başladı.

Amerika, Fransa, İngiltere, İtalya ve Uruguay’a kadar dünyanın birçok ülkesinde sahneye çıkan şarkıcı, 1987 yılında çıkardığı “Breaking Those Walls” albümü 50 binden fazla sattı.

1990 yılında Eurovision şarkı yarışmasına katıldı. Aynı yıllarda “Roxanne” şarkısıyla Fransa ve Belçika’da 14 binin üzerinde bir satış grafiği yakalayan Rita, “Strange Bird” videosuyla MTV Europe’da “En İyi Yabancı Müzik Videosu” ödülünü kucakladı. 90’lı yıllar boyunca uluslararası saygın birçok festivalde yer alan şarkıcı, 2000 yılında prodüktörlüğünü Andrea Bocelli, Eric Clapton, Paul Young, Sinead O’Connor gibi ünlü isimlerle de çalışmış İtalyan müzisyen Corrado Rustici’nin yaptığı ilk uluslararası albümü “Time For Peace”i yayınladı. Büyük bir başarı yakalayan albümün şarkıları 2002 Kış Olimpiyatlarında Rusya buz pateni takımı tarafından da kullanıldı.

2000’li yıllarda akustik konserlere yönelen sanatçı, Belgrat ve Israil Filarmoni orkestraları eşliğinde konserler verdi.

One’ adlı müzikal kabera tarzındaki şovuyla oyuncu dansçı ve şarkıcı kimliğini bir arada sunan sanatçıya onlarca dansçı ve akrobat eşlik etti. Sahne, Koreografi ve Repertuvarı ile büyük beğeni kazanan Klasik müzikten Oryantal tınılara, İbranice’den Farsça’ya geniş bir repertuvar içeren şovu 90 bin kişi izledi.

Rita, 2009 yılında “Love Has Begun” şarkısıyla Amerikan listelerinde büyük bir başarı yakaladı. 2010 yılında Shangai World Expo, 2011 yılında İstanbul Jazz Festivali gibi uluslararası birçok etkinlikte yer aldı.

25 yıllık başarılı kariyeri ile ülkesinde son 60 yılın en iyi kadın şarkıcısı seçilen sanatçı, 2011 yılında köklerine dönerek Farsça şarkılar seslendirdiği “My Joy” albümünü yayınladı.

Kariyerinde sadece müzikle yetinmeyen Rita, aldığı oyunculuk eğitimi ve yeteneği ile popüler bir aktris olarak tiyatro’da da birçok oyunda yer aldı. Son olarak San Francisco Film Festivalinde “Ben Returns Home” filmiyle en iyi aktris ödülünü kucaklayan sanatçı 12 Nisan’da en güzel şarkılarıyla Türkiye’de ki ilk solo konseri için İş Sanat’ta İstanbullu müzikseverlerle bir araya gelecek.

44. İSTANBUL MÜZİK FESTİVALİ 1 HAZİRAN’DA BAŞLIYOR

Bu yıl 44’üncüsü düzenlenecek İKSV (İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı) İstanbul Müzik Festivali 1-24 Haziran tarihleri arasında Shakespeare’in “Eğer müzik aşkın gıdasıysa, durmadan çalınız” dizelerinden esinlenen temasıyla müzikseverlere etkileyici bir program sunacak. Festival süresince aralarında, İdil Biret, Murray Perahia, Gautier Capuçon, Angel Blue, Gerard Causse, Herbert Schuch, Parricia Petibon, Alice Sara Ott, Maria Juao Pires, Antonio Meneses, Maxim Vengerov, Richard Galliano, Sylain Luc gibi isimlerin yanı sıra dünyanın önde gelen topluluklarından Varşova Filarmoni Orkestrası, Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası, Orchestra of the Swan, Artemis Quartet, Academy of St Martin in the Field’ı ve festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası Borusan İstanbul Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçı müzik severlerle buluşacak.

44. İstanbul Müzik Festivali görkemli bir programla başlayacak. Açılış konserinde yine genç bir yıldızı dinleyicilerle buluşturan festival, Uluslararası Çaykovski Piyano Yarışması 2015 birincisi Dmitry Masleev ile festivalin Yerleşik Orketrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı Sacha Goetzel yönetiminde bir araya getiriyor.

Uzun zamandır görülmemiş bir seyirci, jüri ve medya desteği ile Çaykovski Piyano Yarışmas’nı kazanan Dmitry Masleev, kendisine oy birliği ile birincilik getiren, The Financial Times’ın “parlak bir virtüözite” olarak tanımladığı Çaykovski 1 numaralı Piyano Konçertosu yorumu ile Türkiye’de ilk konserini verecek. Müzik eleştirmenleri genç yıldızın yaratıcı karakterinin yanı sıra doğal stiline özellikle dikkat çekiyor.

İlk konserini verdiği Mayıs 1999’dan bu yana Türkiye’nin kültürel hayatının vazgeçilmez unsurlarından biri olan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, 2010 Salzburg Festivali açılış etkinliklerinde ve 2014’te BBC Proms’ta verdiği konserlerle dünya basınında da övgülerle yer aldı.

Piyano repertuarının başyapıtlarından Çaykovski’nin 1 numaralı Piyano Konçertosu’nun yanı sıra özgünlüğü, yoğun ruh hali ve dinleyicide bıraktığı etkisi ile Şostakoviç’in en başarılı film müziği olarak görülen Hamlet Süiti, festivalin bu yılkı temasına gönderme yaparken, tüm ay boyunca dinleyicileri bekleyen muhteşem konserlerin de sinyallerini veriyor.

GAÜN TÜRK MUSİKİSİ DEVLET KONSERVATUARI TOPLULUĞU PRİZREN’DE KONSER VERDİ

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin desteğiyle Prizren’de bir konser gerçekleştirdi.

Balkan turu kapsamında Bosna Hersek, Saraybosna ve Makedonya’nın ardından Prizren’de düzenlenen konsere çok sayıda üst düzey davetli katıldı. Gaziantep ve Gaziantep Üniversitesinin tanıtımı amacıyla düzenlenen konsere Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova’da görevleri Türk subayları ile milletvekilleri yanı sıra çok sayıda üst düzey davetli katıldı. Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinin halk oyunlarının semah ve sema, zeybek, halay eşliğinde seslendirildiği konserler, salonu dolduranlar tarafından ayakta alkışlandı. Diriliş Ertuğrul’un müziği olan ‘Ceddin Deden’ Mehter marşının yanı sıra ‘Gitme Bre Hamdim’, ‘Çalın Davullar’, ‘Hüdayda’, ‘Bahçelerde Zerdali’, ‘Türkiyem’ gibi 30′un üzerinde eserin seslendirildiği konserde, Rumeli’den de eserlere yer verildi.

Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Bülent Uçpınar, Yunus Emre Merkezi olarak Kosova’da kültür etkinliklerini her zaman desteklediklerini söyledi. Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Sanatçı Öğretim Elemanı Dr. Hakan Tatyüz de, Balkanlarda düzenledikleri konserlere halkın katılımının yoğun olduğunu ve bu ilgiden çok memnun olduklarını söyledi.