Başkentte sanat etkinlikleri

Birsen GÜRDİL

Sanatsever Ankaralılar son günlerde peş peşe düzenlenen sanat olaylarını yakından izleme imkânı bulmuşlardır.
* “Ankara, bir şehir kurmak”
Modern Ankara’nın kuruluşu ile ilgili görüntülerin yer aldığı Bir şehir kurmak Ankara 1923-1933 adlı sergi, Ankara Cer Modern’de meraklıların beğenisine sunulmuştur.
Vehbi Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi, Vehbi Koç Ankara Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen serginin küratörlüğünü Ali Cengizhan ve Müge Cengizhan üstlenmiştir.
Sergi başkentliler tarafından beğenilmiştir.
* Ankara’da güzel sergiler
Grup İz Sergisi, Keskinok Sanat Vakfı salonlarında Ayten Timuroğlu, Can Kafdağı, Fulya Uzer, Füsun Gönder, Mediha Bezgin, Nuray Alemdaroğlu, Pınar İpek ve Zahide Yükselen’in yapıtlarından ibaret resim sergisi 24 Ocak tarihine kadar açıktır.
* Sarıkamış şehitleri unutulmadı
Sarıkamış’ta düşmana değil, karakışa mağlup olup, vatanı uğruna donarak ölen şehitlerimizin 105’nci yılında Ankara’da düzenlenen törenle anılmıştır.
Aydınlıkevler Erkek Yaşam Merkezi ile Kadın Eğitim ve Kültür Merkezleri’nin ortak organizasyonu olan anma programı iki ayrı etkinlikte düzenlenmiştir. Bu arada Altındağ Belediyesi Gençlik Merkezleri’nde Necip Fazıl Kültür Merkezi salonlarında düzenlenen etkinlik çerçevesinde Kardelen Çiçekleri adlı tiyatro oyunu sahneye konmuştur.
* Nevzat Sayın ve Labirent Sergisi
Tanınmış mimarlarımızdan Nevzat Sayın, heykel, resim ve günlük çalışma defterlerine çizdiği desenleri Galeri Siyah-Beyaz’da sanatseverlerin beğenisine sunmuştur.
Labirent adlı sergisinden önce Sayın, İstanbul’da çeşitli fotoğraf sergileri ve yerleştirme projelerini kamuoyu ile paylaşmıştır. Galeri Siyah-Beyaz’da sergilenen eserlerini tuval üzerine yaptığı akrilik çalışmaları ve demir malzeme ile meydana getirdiği heykeller sergiyi gezenler tarafından zevkle izlenmiştir.
* Mehmet Akif Ersoy 146’ncı doğum
yıldönümünde anıldı
İstiklal Marşı’nın yazarı, milli şair Mehmet Akif Ersoy’un 146. Doğum yıldönümü Kahramankazan 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Müzesi’nde düzenlenen törenlerle kutlanmıştır.
Milli şairin hayatının anlatıldığı, “İstiklal” isimli tiyatro oyunu izleyiciler tarafından yoğun ilgi görmüştür. Bu arada Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, konuklara ve öğrencilere Ersoy’un hayatı hakkında bilgi veren bir konuşma yapmıştır.
* Genç tiyatro sanatçıları yetiştiriliyor
2019-2020 Kültür ve Sanat sezonunda, Ankara Büyükşehir Belediyesi tiyatro ve drama dalında yeteneğini ortaya koyan genç kabiliyetlere ücretsiz kurslar düzenlenmektedir.
Sanatın farklı dallarında kendilerini yeteneklerine göre ispatlayacak olan amatör oyunculara imkân veren kurslarda başarılı olanlar, sınav sonucu başarılı olanlar, sahnelenen oyunlarda rol alma şansına sahip olacaklardır. 17 yaş ve üzeri yeni yeteneklerin yanı sıra yetişkin drama kursuna ise 18 yaşın üstünde olanlara imkân verilecektir.
Tiyatro sanatını sevdirmek amaçlı bu yıl açılmış olan tiyatro kursunda halen 51 kişi, yetişkin drama kursunda ise 30 yeni kabiliyet eğitim görmektedir.
*Kadınlar Korosu 20 yaşında
Sevda Cenap And Müzik Vakfı’nın 28 yıllık başkanı Mehmet Başman’ın fikri ve girişimiyle, 17 Kasım 1999 yılında kurulan kadınlar korosu 20 yaşını kutlamıştır. Kadınlarımızın müzikle üretmelerini sağlamak, yarım kalmış eğitimlerini sürdürmek, gizli yeteneklerini ve bastırılmış duygularını açığa çıkarmak, boş zamanlarını değerlendirmek, müzikle sevgi, saygı ve dostluk ilişkileri kurmak amacıyla kurulmuş olan koro, geçmiş koristlerin, destekçilerinin de katılımı ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası salonlarında coşkulu bir konser düzenlenmiştir.