Bilkent Senfoni Orkestrası ve “Yolculuk Düşleri”

BİLKENT Senfoni Orkestrası bugün Bilkent Konser Salonu’nda dünya ünlü iki sanatçıyı müzikseverler ile buluşturuyor. 20.00’de başlayacak konserin ünlü isimleri Maurice Steger ve Jadran Duncumb.
Müzik eleştirmenlerinin “blokflütün Paganini’si” olarak adlandırdığı Maurice Steger konsere şef ve solist olarak katılıyor. “Dünyanın önde gelen blokflüt virtüözü” (The Independent) olarak anılan Steger, büyüleyici bir blokflüt sanatçısı, şef ve erken dönem müzikleri alanında çalışan bir müzik profesörü. Bu farklı yönleriyle Steger, dünya çapında konser dinleyicilerini çok çeşitli konser formatlarıyla büyülüyor. Konserin diğer solisti 2015’te İtalya’da birincilik ödülü kazanan lavta sanatçısı Jadran Duncumb.
Konserde G.P. Telemann “Klingende Geographie” süiti, C.I. Monza Sinfonia detta “La Tempesta di Mare”, D.N. Sarro Re minör Flüt Konçertosu, A. Montanari Si bemol majör Flüt Konçertosu, A. Vivaldi RV.93, Re majör Lavta Konçertosu, G.A. Brescianello La majör Chaconne ve G. Sammartini Fa majör Flüt Konçertosu seslendirilecek.
Maurice Steger, doğal, çekici ve enerji dolu, olağanüstü karizmatik bir müzisyen. Hayat dolu tavrı, yoğun ve dolgun enstrümantal müziği ve şaşırtıcı tekniğiyle bu “blokflüt sihirbazı”, bir müzik aleti olarak blokflütü bütün albenisiyle ön plana çıkarmayı başarıyor 2015’te “Yılın Enstrüman Çalgıcısı” olarak ECHO Klasik Ödülüne değer görülmesi de sanatçının bu başarısını kanıtlıyor.
Steger, solist ve şef olarak, Akademie für Alte Musik Berlin, Venice Baroque Orchestra, English Concert ve I Barocchisti gibi en iyi dönem topluluklarıyla düzenli olarak sahneye çıkıyor. Sanatçı aynı zamanda Zürih Oda Orkestrası, hr-Sinfonieorchester Frankfurt, Musikkollegium Winterthur, Berlin Baroque Soloists (Berlin Filarmoni), Canadian Violons du Roy ya da NDR Radyo Filarmoni Orkestrası gibi dünyanın önde gelen modernorkestralarıyla konserler veriyor.
Maurice Steger’in geniş bir yelpazeye yayılan sanatsal çalışmaları içinde oda müziği önemli bir yer tutuyor. Hille Perl, Daniele Caminiti, Naoki Kitaya, Mauro Valli, Sebastian Wienand, Fiorenza de Donatis, Diego Fasolis, Sol Gabetta, Jean Rondeau gibi müzisyen ve dostlarla, erken dönem müziği repertuvarının sürekli olarak güncellenmesi için çalışıyor.
Sanatçı Asya ve Avustralya turnelerinde Avustralya Brandenburg Orkestrası, Malezya Filarmoni, Taipei Senfoni Orkestrası ve daha birçoklarıyla sahneye çıkmıştır. Steger, Geleneksel Çin Taipei Orkestrasıyla konser veren ilk Batılı blokflüt sanatçısı. Ayrıca Kuzey ve Güney Amerika’da da düzenli olarak sahneye çıkıyor.
Steger, müzik eğitmenliğine de büyük önem veriyor: 2013’ten bu yana Menuhin Festival, Gstaad Barok Akademisinin direktörlüğünü yapmasının ve çok çeşitli ustalık sınıfları vermesinin yanı sıra, küçük çocukları oyun oynarcasına klasik müzikle uğraşmaya özendirmek için Tino Flautino karakterini yaratmıştır. En son müzikal masalı içinse “Pinokyo ve blokflüt sanatçısı”nı tasarladı.
The English Concert, I Barocchisti ve Akademie für Alte Musik Berlin ile birlikte “Mr. Corelli in London”, “Una Follia di Napoli”, “Vivaldi: Concerti per flauto” ve “Telemann: Recorder Works”gibi çok sayıda ödüllü albüm yapan Steger’in CD kayıtları Harmonia Mundi tarafından yayımlanmıştır. Çoğunluğu son derece yaratıcı tematik kavramlar üzerine kurulu bu albümler, sanatçının kazandığı benzersiz şöhretin uzun soluklu tanıkları. 2016 yılının sonbaharında çıkacak olan en yeni projesi “Souvenirs d’Italie”de sanatçı, Earl of Harrach’ın el yazmalarından çeşitli yapıtlara yer verecek.
Jadran Dumcumb, İngiliz/Hırvat/Norveçli bir gitarist ve lavta sanatçısıdır. Son yirmi yılda Oslo’daki Barratt-Due Müzik Enstitüsüne kabul edilen ilk gitarist olmuş ve burada Vegard Lund ile yedi yıl gitar çalışmıştır. 2008’de BBC’nin Yılın Genç Müzisyeni yarışmasında ve Norveç’te NRK’nın benzer bir yarışmasında finale kalmış, bu başarısı, bütün Avrupa’daresitaller verme ve Norveç Devlet Radyo Orkestrası, London Mozart Players, BBC Galler Ulusal Orkestrası gibi orkestralarla solist olarak sahneye çıkma fırsatı verildi. Sanatçının Wigmore Hall’deki resitali, BBC Radyosu tarafından kaydedildi. Jadran Duncumb, kardeşi piyanist Emil Duncumb ile Norveç’teki Ulusal Gençlik Yarışmasını 2005 ve 2006 yıllarında iki kez kazandıktan sonra, ikili gerek bu enstrümanlar için yazılmış daha az bilinen parçaları içeren programlarda gerekse daha ana akım solo repertuvarlarıyla düzenli olarak konserler düzenledi, ayrıca 19. yüzyılın başında Viyana’da kullanılan dönem enstrümanlarıyla konserler verdi. Jadran Duncumb, Londra’da Jakob Lindberg ile lavta çalıştığı Royal College of Music’de barok müziği araştırmaya başladı ve o zamandan beri, son derece etkin bir bas lavta sanatçısı olarak Avrupa’nın English Baroque Soloists (BBC Proms’da), Ensemble Diderot (Fransa), I Fagiolini (Birleşik Krallık), La Cetra (İsviçre) ve Barokkanerne (Norveç) gibi önde gelen topluluklarıyla çaldı. Rolf Lislevand, Mario Brunello ve Giuliano Carmignola gibi uluslararası üne sahip müzisyenlerle oda müziği konserleri veren sanatçı, 2016’da Brunello ve Carmignola ile üçlü olarak Suoni della Dolomiti Festivalinde sahneye çıktı.
Kemancı Kinga Ujszàszi ile kurduğu ikili Repicco, Ambronay Festivalinin “Yükselen Sanatçılar Programı”na seçildikten sonra Romanya, Letonya ve İtalya’da konserler ve dersler verdi, yine Ambronay Festivalinde Assassini, Assassinati programıyla dinleyici ödülüne değer görüldü. 2016’da tam bir konser için Ambronay’a dönen ikili, Avrupa’dan önümüzdeki konser sezonları için konser davetleri aldı ve 2017’de Ambronay Barok
Akademisinde danışmanlık yapacak.
Jadran Dumcumb, kemancı Johannes Pramsohler ile de sık sık konserler veriyor. İkili, Bach, Weiss ve çağdaşlarının barok lavta ve keman müziklerini içeren programlarıyla turneler yaptı. Pramsohler’in topluluğu olan Ensemble Diderot ile kısa bir süre önce Audax Records için Antonio Montanari’nin keman konçertolarının ilk kaydını yapan sanatçıların J.S. Bach ve Sylvius Weiss’ın solo ve duolarını seslendirdikleri CD’leri de 2017’de çıkacak. Duncumb’un birlikte çaldığı diğer sanatçılar arasında viola da gamba sanatçısı André Lislevand, harpsikord sanatçısı ve bariton Iason Marmaras, kemancı Maria Ines Zanovello, soprano Elizabeth Dobbin ve grubu “Le Jardin Secret” var. Duncumb’un Dobbin ve Le Jardin Secret ile kaydettiği de Bousset’ye ait 17. yüzyıl airs de cour albümü 2016 Haziranında piyasaya çıktı. Ayrıca Duncumb’un 2017’nin sonlarına doğru Audax Records etiketiyle piyasaya çıkacak ilk solo albümünde Weiss ve Hasse’nin barok lavta sonatları yer alacak. Jadran Duncumb, 2015’te İtalya L’Aquila’da düzenlenen (jüri başkanlığını Paul O’Dette’nin
yaptığı) uluslararası “Maurizio Pratola” lavta yarışmasında birinciliği kazandı, ayrıca Almanya, Trossingen’de Rolf Lislevand ile çalıştığı Musikhochschule’deki yüksek lisans resitalinde övgü aldı.
MALTEPE’DE APOLAS LERMİ COŞKUSU
Maltepe Belediyesi, ekim ayındaki kültür-sanat etkinlikleri kapsamında Karadeniz müziğinin sevilen ismi ve Karadeniz’de unutulmaya yüz tutan Rum kültürünü su yüzüne çıkaran çalışmalarıyla da tanınan Apolas Lermi’yi, unutulmaz bir konserle dinleyicileriyle buluşturdu.
Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere, Lermi’nin farklı yaş gruplarından hayranı büyük ilgi gösterdi. Lermi, Maltepe’de bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, konsere katılan herkese teşekkür etti. Sanatçı konserinde, Karadeniz yöresinin geleneksel dansı horonun örneklerine de yer verdi. Sahne performansıyla büyük beğeni toplayan Apolas Lermi, sevenlerine Maltepe’de unutulmaz bir akşam yaşattı.
BEYLİKDÜZÜ BELEDİYESİ MÜZİK
AKADEMİSİ’NDE DERSLER BAŞLIYOR
Beylikdüzü Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Müzik Akademisi’nde dersler başlıyor. Akademide bağlama, gitar, keman, perküsyon, piyano gibi branşlar bulunuyor.
Beylikdüzü Belediyesi eğitimde fark yaratmaya devam ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde kurulan Müzik Akademisi’nin eğitim kadrosunu da İstanbul Üniversitesi, Mimarsinan Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi’nden öğretim görevlileri oluşturuyor. Akademi öğrencileri ise çok şanslı, çünkü her biri kendi alanında uzman eğitmenlerden ders alacaklar. Akademide bağlama, gitar, keman, perküsyon, piyano gibi branşlar bulunuyor.
Jüri üyelerinden oluşan sınav komisyonu, konservatuvar seçme kriterlerine uygun sınav yaparak 87 aday arasından değerlendirme yaptı. Seçilen adaylar için 15 Ekim’de (bugün) dersler başlıyor. Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi’nde verilecek olan eğitimlerde her 3 ayda bir sınav uygulaması yapılacak. Üniversitelerin konservatuar bölümü öğretim görevlileri denetiminde kurulan Müzik Akademisi’nde öğrencilerin devamsızlıkları sıkı bir şekilde takip edilecek.