BSO ‘Sevgililer Günü 2. Konseri’ni bugün gerçekleştiriyor

Doğan BULGUN

BİLKENT Senfoni Orkestrası (BSO) ‘Sevgililer Günü’nü iki konserle kutluyor. İlki dün gece gerçekleşen konserin ikincisinde (Bugün) Şilili ve Kolombiyalı müzisyenlerden oluşan Los Pitutos grubu sahne alacak.
2015 yılında Berlin’de kurulan Los Pitutos, sevilen Latin Amerika melodileri ve ritimlerini yorumlarken geçmişin beğenilen müziklerini özgün besteleriyle de birleştiriyor. Hepsi de Almanya’da klasik müzik eğitimi almış beş müzisyenden oluşan grup, müzikleriyle Latin Amerika gecelerinin sıcaklığını, dünyanın çeşitli yerlerindeki saygın konser salonlarına ve Almanya’daki Schleswig-Holstein Müzik Festivali ve Avustralya’daki Canberra Uluslararası Müzik Festivali gibi önemli festivallere taşıyor.
Bilkent Konser Salonundaki konserleri Andrés Soto yönetecek. Sanatçı aynı zamanda, Los Pitutos’un Bilkent Senfoni Orkestrasıyla birlikte yorumlayacağı eserlerin orkestrasyonunu da yaptı.
Konserlerden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonuna ulaştıracak.
Los Pitutos üyelerinden Álvaro Zambrano (piyano, baş vokalist, gitar), klasik müzik eğitimi almış bir tenor. Deutsche Oper ile çok yıllık sözleşmesi yeni sona eren sanatçı şu anda Leipzig Operasında sahneye çıkıyor.
Matías Piñeira (korno, vokal, besteci) şu anda Münih Filarmonide baş kornocu olarak çalıyor. Sanatçı daha önce Berlin Staatskapelle Akademide ve Şili Senfoni Orkestrasında çalıştı.
Tomás Peralta (basgitar, vokal) Berlin’de serbest bas gitarist ve besteci olarak çalışıyor. Sanatçı Arjantin’deki çalışmalarının ardından eğitimine Lahey’deki Royal Conservatory ve Almanya’da Freiburg Müzik Konservatuvarında devam etti.
Pablo Camus (gitar, tiple) müzik eğitimine 16 yaşında Şili’deki Conservatorio de la Universidad Catolica’da başladı. Daha sonra Şili’de Mayor Universidad’da öğretmenlik yapan sanatçı, 2017’de Berlin’e yerleşti.
Cristian Betancourt (perküsyon) Venezuela, Caracas’taki eğitiminin ardından dünyaca ünlü El Sistema programında öğretmenlik yaptı. Berlin’de Universität der Künste’deki eğitimini 2018’de tamamlayan sanatçı, Berlin’de yaşıyor ve çalışıyor.
Konserin şefi Andrés Soto, müzik çalışmalarına Şili, La Serena’daki “Jorge Peña Hen” müzik okulunda başladı. 2006-2009 yıllarında eğitimine İspanya’da Vigo Müzik Konservatuvarında devam etti. Sonraki yıllarda İspanya’da çeşitli orkestralar ve senfoni toplulukları için geleneksel repertuvarda çok sayıda düzenleme, orkestrasyon ve transkripsiyon yaparak kendini orkestrasyon ve bestecilik alanında geliştirdi.
Andrés Soto, 2014 yılında Berklee Müzik Kolejinin Valencia Kampüsünde Film, Televizyon ve Video Oyunları için Müzik Yazma Mastır Programına başladı. 2015’ten bu yana bağımsız video oyunları için orkestrasyon ve beste yapan Soto, ünlü video oyunu Fallout 4 gibi oyunların orkestra uyarlamalarıyla dikkatleri üzerine topladı.
Son yıllarda kısa film, belgesel ve reklam gibi çeşitli görsel-işitsel kitle iletişim araçları için beste, orkestrasyon ve şeflik yapan sanatçı, İspanya, Almanya, İtalya, Arjantin, Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık’ta çalıştı. Aynı zamanda video oyunlarında orkestra ve müzik konusunda dersler veren ve konuşmalar yapan Soto, popüler kültürde video oyunu müziklerinin etkisini ve bunların yeni kuşakları nasıl konser salonlarına çekebileceğini anlatıyor. Sanatçı bu kapsamda ESMUC, UCLA, UAEM, Bob Cole Müzik Konservatuvarı ve Niccolò Paganini Konservatuvarı gibi eğitim merkezlerinde etkinliklere katıldı.
Soto’nun düzenlemeleri, orkestra uyarlamaları ve transkripsiyonları, pek çok orkestra tarafından seslendirildi. Bu orkestralar arasında Salisbury Senfoni, Carlo Felice Tiyatro Orkestrası, Tayland Filarmoni, Xalapa Senfoni, Ottawa Üniversitesi Pop Orkestrası, Bağımsız Chihuahua Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Jugendorchester Köniz, Toluca Filarmoni, Bratislava Senfoni, Coahuila Filarmoni, Filmová Filharmonie, Bolivya Ulusal Senfoni Orkestrası, Courbevoie Gençlik Orkestrası, Orchester de Trois Chêne, UCLA Oyun Müzikleri Topluluğu, Baltimore Oyun Senfoni Orkestrası, Università di Pisa Orkestrası ve Korosu, Çağdaş Gençlik Orkestrası, İrlanda Video Oyunları Orkestrası, Elsewhen Orkestrası, Michigan Pops Orkestrası, Franklin & Marshall College Orkestrası, Flint Gençlik Senfoni Orkestrası, Hawaii Gençlik Orkestrası, Tufts Gençlik Filarmoni, Bob Cole Müzik Konservatuvarı’nın Stüdyo Orkestrası ve Korosu yer alıyor.

SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖZEL KONSER

8 Viyolonselci ilk kez Bodrum’da

İZMİR Viyolonsel Topluluğu’nun 8 Viyolonsel ve Klasikten Tangoya isimli konseri Pekdemir Kültür Sanat tarafından organize ediliyor. Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde 15 Şubat Cumartesi günü saat 20.30’da başlayacak konserde ilk kez 8 Viyolonsel olarak yer alacak grup yaklaşık iki saat boyunca sanatseverlere unutulmaz bir akşam yaşatacak.
Yaşar üniversitesi, Karşıyaka Oda Orkestrası, Dokuz Eylül Üniversitesi Konservatuvarı ve Olten Filarmoni gibi İzmir’in önemli kurumlarında sanat hayatlarını sürdüren sekiz viyolonselciden oluşan gurup viyolonselin büyülü sesini dinleyici ile daha fazla buluşturmak isteği ile bir araya geldi.
Lale Efendiev, Ayşe Peynirci, Berk Kavak, Nihan Bağdemir, Gökçe Oytun, Utku Kapçı, Hakan Şahin ve Serdar Mamaç’tan oluşan grubun repertuvarında çello toplulukları için uyarlanmış bilinen ve yeni yazılmış eserlere yer veriliyor.
Konser Programı
G.VerdiNabucco Operası uvertürü
A.Vivaldi Mevsimlerden ‘İlkbahar’
O.Balcı Duvarların ardı
G.FaureApres un reve
N.PaganiniMosefantasie
O.Chernye Darkeyes
C.GardelPor Una Cabeza ‘Kadın Kokusu’
İkinci bölüm
G.Verdi LaTraviata Operasından ‘Prelüd’
G.BizetCarmen Operasından ‘Suit’
D.PopperPolonaise Concert
L.SchifrinMisionİmposible
J.Gade TangoJalousie
Türk Tango
Rusian Folk Song