BSO ve ‘Büyüleyici Ezgiler’

Doğan BULGUN

BİLKENT Senfoni Orkestrası bugün gerçekleştireceği konserde Mozart ve Dvorak’ın eserlerini seslendirecek. Konseri Polonyalı şef Michael Maciaszczyk yönetecek. Konserin solisti, Çinli piyanist Yang Jiang konserde Mozart’ın KV.488, La majör 23. Piyano Konçertosunu yorumlayacak. BSO konserin ikinci yarısında Dvorak’ın Op.88, 8. Senfonisini sunacak.
Tarih: 16 Kasım 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Bilkent Konser Salonun
Konser biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracak.
Kemancı ve şef MİCHAEL MACİASZCZYK, solist olarak pek çok Avrupa ve Asya orkestrasıyla dünyanın dört bir yanındaki ünlü konser salonlarında sahneye çıktı. Bunlar arasında Viyana’da Goldener Saal Musikverein, Tokyo’da Suntory Hall, Nagoya Filarmoni, Tokyo Opera City, Gewandhaus Leipzig, Madrid’de Auditorio Nacional de Música, Konzerthaus Wien, Konzerthaus Berlin, Tiencin, Guangzhou’da Xinghai ve Beijing Konser Salonları yer alıyor. Sanatçı, müziğe getirdiği duygusal yorum, mükemmel tekniğiyle dinleyicilerin ve eleştirmenlerin beğenisini kazandı.
Viyana’da yaşayan Maciaszczyk, 1998’de katıldığı seçmeyle Viyana Oda Orkestrasında birinci keman oldu; ertesi yıl, keman sanatçısı olarak Viyana Filarmoni ve Staatsoper Wien Orkestrasına katıldı. Nicolaus Harnoncourt, Zubin Mehta, Ricardo Mutti, Seiji Ozawa ve Daniel Barenboim gibi dünyanın en ünlü müzisyenleriyle çalışma şansını buldu. Uzun yıllar Secession Players Wien ve Wiener Kammer topluluklarında birinci kemancı olarak çalıştı ve Wiener Virtuosen, Fritz Kreisler Ensemble ve Steude Quartett ile ortak çalışmalarda bulundu. On yılı aşkın bir süre Schoenberg Center’de Ensemble Wiener Collage’ın bir üyesi olarak sahneye çıktı. Barbara Moser (piyano) ve Attila Pastor (çello) ile GoldbergTrioWien’i ve Paulina Porazinska (arp) ile Laskine Duo’yu kurdu.
Michael Maciaszczyk, Polonya, Kraków’daki Müzik Akademisi ve Pekin’deki Central Conservatory of Music’de konuk profösör, Festival dell’Arte’nin sanat yönetmeni ve Berlin’deki Avrupa Polonya Müzikleri Forumunun onursal üyesi olarak çalışmalarını sürdürüyor.
Polonyalı efsanevi şef, Polonya Oda Orkestrası Sinfonia Varsovia’nın kurucusu ve İskoç Oda Orkestrasının eski şefi, Maestro Jerzy Maksymiuk, Maciaszczyk için “Harika bir müzisyen, mükemmel bir kemancı. Bolca renk ve duygu kattığı yorumları, kendine özgü” diyor.
YANG JİANG Pekin’de müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz dokuz yaşındayken Pekin Merkez Konservatuvarı’nın piyano sınıfına kabul edildi. Daha sonra çalışmalarını Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi’nde Prof. Carmen Graf-Adnet’in piyano konser sınıfında sürdürdü. Pekin Merkezi Müzik Üniversitesi’nde, Çin’in GuangZhou kentindeki XingHai Konservatuvarı’nda ve Krakow Akademi’de konuk öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. Jiang daha öğrencilik yıllarında çeşitli ödüller kazandı ve ORF programlarına, çeşitli radyo oyunlarına katıldı. Bu başarıları, Avrupa ve Asya’daki konserler ve GuangZhou 9. Çin Sanat Festivali gibi festivallerdeki performansları izledi.
Jiang, Niederösterreichische Tonkünstlerorchester, Bruckner-Orchestra Linz, Salzburg Mozarteum Orkestrası, Varşova Sinfonia Iuventus, Lodz Filarmonin Arthur Rubinstein Senfoni Orkestrası, Graz Senfoni Orkestrası, Graz Filarmoni Orkestrası, Podkarpacka-Philharmonic Senfoni Orkestrası, Württembergische Philharmonie, Lower Silesia Filarmoni JG, Opole Filarmoni Orkestrası, “Pomorska Philharmony” Bydgoszcz Senfoni Orkestrası, Krakow Filarmoni, Carpatia Filarmoni ve Viyana Filarmoni gibi pek çok orkestrayla solist olarak sahneye çıktı.
Aralarında Dennis Russell Davies, Johannes Fritzsch, Ivor Bolton, Tadeusz Wojciechowski, Pawel Przytocki, Ola Rudner gibi isimlerin bulunduğu şeflerle konser veren Yang Jiang, derin müzikal empati yeteneğiyle tanınıyor. Tuşlara mükemmel dokunuşuyla, Bach, Mozart, Haydn, Beethoven, Schubert, Schumann, Mendelssohn ve Grieg’den Debussy, Ravel, Webern ve Schönberg’e uzanan bir repertuvarı seslendiren piyanistin bu performanslarının CD ve DVD kayıtları da bulunuyor.

Pera Palas’ta ‘Sonbaharda liedler’

Pera Palace Hotel’in 120 yılı aşkın tarihi boyunca unutulmaz balolara, konserlere ev sahipliği yapan, doğal akustiği ile İstanbul’un en özel salonlarından biri olan Grand Pera Balo Salonu, İDEA Müzik ile işbirliğinin dördüncü yılını geride bırakıyor. 2019-2020 konser sezonunda da birbirinden güzel Cumartesi Sabah Konserleri ile konuklarını ağırlıyor

ÜLKEMİZİN önde gelen baritonlarından, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solist sanatçısı Önay Günay, değerli piyanist Evren Büyükburç Erol ile bu konserde bir araya gelerek, büyüleyici insan sesi ile piyanoyu “Sonbaharda liedler” temasıyla Pera Palace’ın tarihi balo salonuna taşıyor. Operada aldığı önemli rollerin yanısıra, uluslararası pek çok festivalden davet alan Önay Günay; verdiği resital, oda müziği ve orkestra eşliğinde konserlerle adından söz ettiren, başarılı eğitimci Evren Büyükburç Erol ile bu konserde, klasik müziğin en önemli Alman bestecilerinden F. Schubert ve R. Schumann’ın birbirinden güzel liedlerinden oluşan bir programı sanatseverlerle buluşturuyor.
Kombine bilet uygulamasının devam ettiği Cumartesi Sabah Konserleri’nde, yetişkin müzik severler bu konseri 125 TL olarak, birbirinden değerli sanatçıların yer aldığı 8 konseri kapsayan kombine biletleri 875 TL olarak alabilecek. Kombine bilet sahipleri, her konser kendileri için ilk sıralarda ayrılmış olan yerlerinde konseri izleyebilecek.
Kombine bilet sahipleri, Pera Palace Hotel tarafından sunulacak olan ayrıcalıklı kart ile yıl boyunca tüm otel konaklamalarında, restoran ve bar harcamalarında %15 indirimden faydalanabiliyor. Cumartesi Sabah Konserleri’ne katılan tüm misafirlere, konsere katıldıkları gün için Agatha Restaurant’ta servis edilen açık büfe kahvaltıdan ve öğle yemeğinden biletlerini göstererek %15 indirim sağlanıyor. IKSV Lale Kart üyeleri, Pera Palace Cumartesi Sabah Konserleri” için, üyesi oldukları “Lale Kart” indirimlerinden yararlanabiliyor.
Öğrenci biletleri (40 TL), konser günlerinde Pera Palace Hotel resepsiyonundan öğrenci kimliği gösterilerek temin edilebilir.
Konserler arasız olarak ve yaklaşık 1 saat sürecek.
Detaylı bilgi için 0212 377 40 00’ı arayabilirsiniz.
Tarih: 16 Kasım 2019 Cumartesi, Saat: 11.00, Yer: Pera Palace Hotel, İstanbul.

Mozarthaus’ta bugün

Dilan Olgun & Filiz Ahmetoğlu

‘Klasikten günümüze aryalar’

SOPRANO Dilan Olgun ve piyanist Filiz Ahmetoğlu, Klasik Dönem’den günümüze arya ve şarkılardan derlenen bir program ile Mozarthaus’ta müzikseverler ile buluşuyor.
PROGRAM
W. A. Mozart | “Die Entführung” Martern Aller Arten G. Verdi | “La Traviata” E strano Sempre Libera
V. Bellini | “I Capuleti e i Montecchi” Eccomi in lieta vesta
C. Gounod | “ Romeo et Juliette” Je Veux Vivre
G. Verdi | “Rigoletto” Gilda Gualtier Malde! Caro nome
S. Rachmaninoff | Nie Poy Krasavitsa Pri mine
S. Ada | “ Ali Baba ve Kırk Haramiler” Nurcihan Ninni
Anonim | Sabahın Seherind
Tarih: 16 Kasım 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Mozarthaus Sanat ve Konser Evi, Ankara