Büyükelçi eşlerinden kız çocuklarına destek

Ankara’daki büyükelçi eşleri, modacı Hakan Akkaya ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kız çocukları yararına kırlent tasarladı. Atakule’de gerçekleştirilen etkinlikte, büyükelçi eşlerinin tasarladığı eserlerin geliri UNICEF’e bağışlanacak

Hakan Akkaya

NAZ AKMAN – Atakule yönetimi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle anlamlı bir etkinliğe imza attı. Büyükelçi eşleri ve cemiyet hayatının önde gelen isimlerinin buluştuğu etkinlikte, katılımcılar modacı Hakan Akkaya ile birlikte UNICEF yararına kırlent tasarladı. Etkinliğe Avusturya, Çekya, Güney Afrika, İsviçre, Moğolistan, Romanya, Panama, Polonya ve Ukrayna büyükelçilerinin eşleri ile ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nde görevli diplomat katıldı.
Atakule’nin “Yarınına Arka Çık” sloganıyla Chakra ve Singer markaları işbirliğinde düzenlediği sosyal sorumluluk projesinde, büyükelçi eşleri dikiş eğitmeni Dilek Kalender eşliğinde makinelerin başına oturdu. Modacı Hakan Akkaya yönetiminde farklı tarzlarda kırlent hazırlayan katılımcıların eserleri, 15-25 Mart tarihleri arasında Atakule’de sergilenecek. Sergi kapsamında sessiz müzayede ile satışa sunulacak eserlerin geliri ise kız çocuklarının güçlendirilmesi için Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na (UNICEF) bağışlanacak.
UNICEF Türkiye Milli Komitesi Başkan Danışmanı Alanor Olalı, etkinliğin farkındalık açısından önemine işaret ederek, kız çocuklarının eğitimine destek vermek ve güçlendirmek amacıyla Atakule tarafından düzenlenen projede bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
Kapsamlı projeler yapılmalı
Modacı Hakan Akkaya da sosyal sorumluluk projeleriyle kız çocuklarının eğitimine katkı sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “İlk kez büyükelçi eşleri ve katılıcılarımızla kırlent tasarlayacağım. İyi işler çıkacağını düşünüyorum. Proje kız çocuklarının eğitim oranının artması konusunda oldukça önemli bir yere sahip. Bu tarz projelerin daha büyüklerinin yapılmasıyla daha fazla insana fayda sağlayacağımızı düşünüyorum” dedi.
“İhtiyaç sahiplerine dokunmak”
Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Şopanda’nın eşi ve kültür ateşesi Lavinia Ochea da daha önce benzer bir projeye katılmadığını dile getirerek, “El becerileriyle ilgili daha önceden bir bilginiz yoksa bu tasarımları yapmak da çok zor gelebilir. Ben tasarımımda yaşamdan, doğadan ve özellikle Romanya’nın geleneksel motiflerinden esinlendim. UNICEF’le böyle bir sosyal sorumluluk projesinin içinde bulunmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Ankara’da bulunduğumuz sürece bu tarz projelere katılmaya özen gösteriyoruz. Bulunduğumuz ülkede, yardıma ihtiyacı olanların sesi olmak için de gayret ediyoruz. İhtiyaç sahiplerine bu projeler aracılığıyla dokunmak yaşamlarında bir farkındalık yaratmak ve bunları gelecekte hatırlamak istiyoruz” sözlerine yer verdi.
Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Isacc’ın eşi Olivia Malefane de farklı renkleri kullanarak enerjik bir tasarım yaptığını söyleyerek projeye katılmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. Malefane, bu tarz projelerin dünya çapında yapılması gerektiğini vurgulayarak, çocukların geleceğin mimarı olduklarının altını çizdi.

Zeynep Köksalan, Neşe Boysanoğlu, Sibel Helvacıoğlu, Hakan Akkaya,
Düriye Arseven, Yasemin Üstüngel