Erdoğan’ın büyük planı ne?

Hakan ŞANLITÜRK

Yerel seçimlerden çıkan sonuçlar iktidarı yeniden hesap kitap yapma mecburiyetinde bıraktı. Şimdi herkes bu yansımanın boyutlarını merak ediyor…
Erdoğan ve iktidar Büyükşehir Belediyelerini kaybedince ortaya çıkan tablo yeni oluşum, alternatif arayanlara fırsat yarattı.
Bu arayışlarda özellikle düne kadar Erdoğan ve Ak Parti ile yol yürüyen isimlerin başat rol üslenmesi Erdoğan’ı tedbir almaya, girdiği çemberden çıkmak için yeni planlar yapmaya zorladı.
Zira Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti çalışmaları kamuoyunda, seçmende heyecan yaratmasa da Erdoğan ve iktidarına zarar vereceği aşikardı.
Erdoğan iktidarını sarsan bu tehlikelere karşı kendini düze çıkarabileceğini düşündüğü bir yol haritası arayışına girdi. Son günlerde beliren işaretler bu planın uygulamaya konulduğunu gösteriyor.
O işaretlere gelince…
Erdoğan, koltuğunu tehdit eden Abdullah Gül-Ali Babacan ikilisiyle uzlaşma yolunu tercih etti. Bu eksende geçtiğimiz günlerde Abdullah Gül’ü karşısına aldı. Değerlendirmeler yaptı ve Gül’ün hoşuna gidecek bir teklifte bulundu.
Erdoğan’ın eski kankasına yaptığı önerinin özeti ‘gel iktidarı eskisi gibi paylaşalım’ şeklindeydi. Erdoğan, “Sistemi revize edelim. Ben Cumhurbaşkanı olarak devam edeyim. Sen de Başbakan ol” diyerek Gül’ü şaşırttı.
Bu kulis bilgisine göre, o görüşmede Abdullah Gül belki de hazırlıksız yakalandığı bu öneri karşısında net bir yanıtta bulunamadı. Karşısındaki isim direkt Başbakanlık teklifi yapıyordu ve ekstrem bir durumdu bu.
‘Tamam’ ya da ‘olmaz’ demedi. ‘Değerlendirelim’ minvalinde ifadelerde bulundu.
Şimdi Gül ekibinden gelecek cavap Erdoğan’ın çizeceği rota için bekleniyor.
Erbakan’ın, “Ona boş koltuk gösterin otursun. Alnını terletmeden, risk almadan…” diye tarif ettiği Abdullah Gül için tam da uygun bir gelişme bu aktardıklarım.
Doğrusu Gül’ün balıklama atlayabileceği kanaatindeyim. Bu görüşme ve pazarlıklarda Bülent Arınç’ın parmağı olduğu da gelen bilgiler arasında.
Şimdilik bunları iletmiş olalım. Siz sindirmeye çalışın.
Devamında başka söyleyeceklerim olacak…