Gönülleri fetheden güzel etkinlikler

Konserler konserleri izliyor. Klasik müzikten operalardan aryalara ve Türk sanat müziğine kadar değişik etkinlikler müzik sevenlerle buluşuyor. Bugün sayfamızda Ankara, Bursa ve Tekirdağ’dan güzel örnekler var.

 

BİSANTHE ODA MÜZİĞİ FESTİVALİ’NDE OPERA GECESİ

Tekirdağ, Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen ve 5 Şubat tarihinden beri her gece Süleymanpaşalılar’a müzik zevki yaşatan Bisanthe Oda Müziği Festivali’nin beşinci gününde Esra Abacı Akcan ile Nurser Ugan sahne aldı.

Belediye Kültür Merkezi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde düzenlenen konsere Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat eşi Belgin Eşkinat ile birlikte katıldı.

Yaklaşık bir saat süren konserde Esra Abacı Akcan; Mozart’ın Als Luise die briefe, Delibes’in Cadix Bolero, Rossini’nin La Danza, Massenet’in Manon dan Je Marche, Gaunod’un Ah Je Vivre, Selman Ada’nın Ninni, Bernstein’in Candide Aria Glitter And Be Gay isimli eserlerini Süleymanpaşalılar için seslendirdi.

Gecenin sonunda festivali ilk gecesinden beri konserleri takip eden minik müziksever Melis ile birlikte sahneye çıkan Başkan Eşkinat Esra Abacı Akcan ile Nurser Ugan’a çiçek takdim ederken bir konuşma yaptı.

Eşkinat izleyicilere şöyle seslendi: “Festivalin başından beri sürekli olarak katılım gösteren bir kızımız. Biz bu festivali aslında onlar için yaptık. Onlar sanatın her rengini görsünler, dünyanın ne kadar geniş olduğunu, dünyaya ne kadar geniş açıdan bakmak gerektiğini görsünler diye yaptık. Melis’te başından beri bizim en iyi konuklarımızdan biri oldu. Ben hepinize rica ediyorum. Biz bunları yapmaya devam edeceğiz. Siz de etkinliklerimize gelirken lütfen çocuklarınızı getirin ki onlar sanatın ne olduğunu dünyada evrensel dilin ne olduğunu görsün. Bu dünya barışın demokrasinin çağdaşlığın dünyası olsun.”

Bozok Quartet’tan müzik ziyafeti

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe Oda Müziği Festivali’nin sonuna yaklaşılırken altıncı gün konserinde Bozok Quartet, Belediye Kültür Merkezi Yılmaz İçöz Sahnesi’nde Süleymanpaşalılar’ın karşısına çıktı.

Süleymanpaşa Belediye Başkan Vekili Gülferah Güral, Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hilmi İşsever, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ahmet Poyraz, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İşletme ve İştirakler Koordinatörü Şehabettin Küçükyazıcı, Bisanthe Oda Müziği Festivali Genel Sanat Yönetmeni Kemal Küçük ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konser yaklaşık iki saat sürdü.

2003 yılında kurulan Bozok Quartet 2014 yılında kurucu ekibinde yaptığı değişikliğin ardından Tayfun Bozok, Derya Bozok, Münif Akalın, Ali Başeğmezler ile son şeklini alırken Süleymanpaşalılar için L.van.Bethoven: Quaretet “Rasumowsky” Op.59 No.3’ten Andante con moto, Allegro vivace – Andante con moto quasi Allegretto –Menuetto grazioso – Allegro molto, A.Webern: “Langsamer Satz” ‘tan Langsam, mit bewegtem Ausdruck ve B.Smetana: Quartet No 1 in E“Aus meinem Leben” ‘den Allegro vivo appassionato – Allegro moderato a la Polka – Largo sostenuto – Vivace eserlerini seslendirdi.

Konser sonunda Süleymanpaşa Belediye Başkan Vekili Gülferah Güral Bozok Quartet ekibine teşekkür ederek çiçek takdim etti.

 

YAPRAK SAYAR’DAN BAŞARILI BİR KONSER

Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası Türk Sanat Müziği Bölümü, usta sanatçı Yaprak Sayar’ın sahneye çıktığı muhteşem konserde sanatseverleri ağırladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası Türk Sanat Müziği Bölümü’nün Şubat ayı konseri, Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda gerçekleştirildi. Muhteşem konser, Büyükşehir Belediyesi Orkestrası Türk Sanat Müziği Bölümü’nün usta sanatçılarından Salih Berkmen şefliğinde gerçekleştirildi. Konserde Türk Sanat Müziği’nin sevilen seslerinden Yaprak Sayar sahneye çıkarak sanatseverlere eşsiz bir müzik ziyafeti sundu. Sayar, hayranlarının gönlünü şarkılarıyla fethetti. Müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserin sonunda, konseri keyifle dinleyen Muhsin Özlükurt ve Büyükşehir Belediyesi Orkestra Şube Müdürü Turgay Mercan, usta sanatçılara çiçek vererek teşekkür etti. Sanatseverler de sanatçıları alkışlarla ödüllendirdi.

 

TRT Türk Sanat Müziği Personel Korosu ve “Kar Taneleri Konseri”

TRT Türk Sanat Müziği Personel Korosu “Kar Taneleri” konserini geçtiğimiz Pazartesi akşamı verdi. TRT Ankara Radyosu Stüdyosu’nda gerçekleşen konserin sunuculuğunu Adem Karabey, şefliğini Cemile Karabulut yaptı.

Amacını “Türk Sanat Mûsîkîsine hizmet vermek, onu tanıtmak ve sevdirilmesini sağlamak” olarak belirleyen TRT Türk Sanat Müziği Personel Korosu 1992 yılında dönemin TRT Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem’in destekleri ile ud sanatçısı Ali Osman Güngör tarafında kuruldu. 3 yıllık çalışmaların ardından koronun faaliyeti durduruldu. 1998 yılında gerekli izinlerin alınmasından sonra yeniden oluşturulan koronun günümüze gelene dek şefliğini sırasıyla Ali Osman Güngör, Ali Şenozan, Cemile Karabulut, Ali Şenozan (İkinci kez) ve Celal Abacı üstlendi.

Başarılı konserin ardında şef Karabulut ve koro mensupları bir anı fotoğrafında buluştu…