HAMOY’un gençlerinden ‘HALAYLAR’

Doğan BULGUN 

Şef Cemile Karabulut ve Hitit Güneşi Korosu

HİTİT Güneşi Gösteri ve Sanat Merkezi Türk Sanat Müziği Korosu 26 Ocak 2019 Cumartesi (Bugün) saat 1930’da “Dünyaya geldim gülmek için” adını verdikleri konserlerini gerçekleştirecek. Şef Cemile Karabulut’un yöneteceği konser Ankara Atatürk Lisesi Salonu’nda (Sıhhiye / Ankara) gerçekleşecek. Edindiğimiz bilgilere göre konsere TRT Ankara Radyosu’nda yıllarca görev yapmış bazı ünlü sanatçılar da katılacak.

İstanbul şarkıları ve anonim türküler

‘‘Martılar hep çığlık atar,
Erguvanlar neş’e katar
Sabahtan akşama kadar,
Düş başkadır İstanbul’da’’

ODTÜ Mezunları Türk Müziği Korosu, Şefleri Tahir Aydoğdu yönetiminde, 2019 yılının ilk konserinde, İstanbul şarkıları ve anonim türkülerden oluşan bir repertuarla karşınızda olacak.
Tarih: 26 Ocak 2019 Cumartesi, Saat: 20.00, Yer: Özel Tevfik Fikret Okulları Konser Salonu (Mustafa Kemal Mahallesi 2118. Cad. No.6 – Ankara)
ODTÜ Mezunları Türk Müziği Korosu’nun konser gelirleri, kurulduğu günden bu yana, derneğimizin Burs Fonu’na aktarılıyor.
Konser biletlerinizi ODTÜ Mezunları Derneği Vişnelik Tesisleri Ön Büro’dan, koro mensuplarından ve konser günü saat 15.30’dan itibaren konser salonunda açılacak stanttan temin edilebilir.

HALK Müziği ve Oyunları Araştırma Eğitim Derneği’nin (HAMOY) Türk Halk Müziği Gençlik Korosu, Şef Ufuk Önder Serdar yönetiminde hafızalardan silinmeyecek bir konsere sundu.
19 Ocak 2019 akşamı Nazım Hikmet Kültür ve Kongre Merkezinde, merdivenlere kadar taşan kalabalık bir dinleyici huzuruna çıkan Şef Ufuk Önder Serdar yönetimindeki HAMOY THM Gençlik Korosu; “Halaylar” adı altında gerçekleştirilen konserde, Anadolu’nun farklı yörelerine ait halay havalarından oluşan repertuarı üstün bir performansla icra etti. Koro üyeleri tarafından halayların özellikleri, kaynak kişileri ve halay bölgeleri hakkında sunum şeklinde bilgi paylaşımının da yapıldığı bu konserde HAMOY Halk Oyunları Ekibi’nin Elazığ, Bitlis ve Bingöl yörelerinden sunduğu halay örnekleri de konsere katılan tüm misafirlere coşku dolu anlar yaşattı. Türk Halk Müziği camiasının da yoğun ilgi gösterdiği konseri şu isimlerde izledi:
HAMOY Derneği Kurucu Başkanı ve TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Koro Şeflerinden Serbülent YASUN, HAMOY Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah GÜNDÜZ,
Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Şefi Necmi KIRAN, TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Koro Şefi Mustafa ACAR, Gazi Üniversitesi Türk Müziği Topluluğu Şefi Muzaffer ŞENDURAN, TRT Ankara Radyosu Emekli Baş Tonmaisteri Ertuğrul KARABULUT, TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı Emine KOÇ, Kültür Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu Ses Sanatçıları Sıtkı AKIN ile İsmail TATAR.
İç Anadolu’dan başlayarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri halay havalarını icra eden HAMOY THM Gençlik Korosu, seçkin programları ile izleyenlerinden yoğun alkış ve takdir aldı.
Program şu eserlerden oluşuyordu
1- Helkemi suya daldırdım / KIRKKALE/KESKİN
2- Başımda altın tacım / KIRŞEHİR
3- Altın yüzük yaptırdım /ANKARA
4- Çorum Halayı / ÜÇ BÖLÜMLÜ (ÇALGISAL)
5- Çekin halay dizilsin / SİVAS
6- HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ
Elazığ Dik Halayı
7- POTPORİ
Baca baca barhana / KARS
Küpgıran ovaları / AĞRI
Kağızmana ısmarladım / ERZURUM
8- HALK OYUNLARI GÖSTERİSİ
Bitliste beş minare / BİTLİS
Bingöl dört dağ içinde / BİNGÖL
Nare / BİNGÖL
Çaçan Halayı / BİNGÖL
9- POTPORİ
Haram sudan atladım / DİYARBAKIR
Dama vurdum bir depik / KİLİS
Gel gülüm gel canım / ADIYAMAN
Kara yer kara yerde / VAN
Ufuk Önder Serdar yönetimindeki HAMOY THM Gençlik Korosu’nu bu programdakoro şu isimlerden oluştu: Ayça Güler SEKİ, Ayşegül YİĞİT, Berfin DİNLER, Birtek AVŞAR, Burcu GÜN, Gülsüm Ezgi AKPINAR, Hale ÖZTAŞ, Elifnur İNCE, Ezgi TEKİN, Sakine ŞAHİN, Ahmet AKBAŞ, Burak KESER, Cem KAYA, Doğukan BAYIR, Emre ALCAOĞLU, Ertuğ ERDEM, Oğuz YILDIRIM, Onur Emre ESKİCİ, Recep Kaan ORHAN, Yavuz BAŞKALE, Nihat KILIÇ, Satılmış KIŞ, Enes Görkem YARDIMCIEL, Hüseyin AKÇAKAYA, Samet TEKİN.