Kadınların da toplum içinde olduğunu hatırlatan yazar Alişan Kapalıkaya soruyor

“Sen hiç kendini yaşadın mı?”

HABER MERKEZİ – Yaşama ufak dokunuşları ile kısa sürede kadınların gönlünü kazanan Kadın Bilgi Proje Merkezi Derneği’nin (KABİPAM) bu ayki konuğu, “Sen Hiç Yaşadın mı? kitabının yazarı Alişan Kapaklıkaya oldu.
Kapalıkaya söyleşide, öncelikle kitabını anlattı ve kadınlara, “Bugüne kadar beynin seni kontrol etti. Şimdi sen beyninin kontrolünü eline alsan ve hayat otobüsünün direksiyonuna geçsen, bundan sonra hayatında nasıl değişiklikler olacağını düşünebiliyor musun?” sorusunu yöneltti.
Kitabında yer alan bölümlerden örneklerle sohbetini sürdüren Kapalıkaya, “Babama ve kocama olan öfkem gözümü kör etmiş, içimdeki kor ateşin dumanı basiretimi örtmüş. Yaşanmamışlıklara olan hıncım aklımı sis perdesi gibi kapatmış. Korkak, pısırık, tedirgin, endişeli biri olarak yaşamışım bugüne kadar” diyen kadınların hikayelerini dile getirdi. Kapalıkaya’nın söyleşisi, KABİPAM üyesi kadınların kendisine, çevresine ve yaşama bakışlarında hiç şüphesiz yeni boyutlar ekledi. Neşeli bir ortamda geçen etkinlikte kısa bir konuşma yapan KABİPAM Başkanı Fatma Baykaldı da, dernek olarak, kısa sürede çok işler yapmanın gururu yaşadıklarını, kadınlara yönelik projeleri hayata geçirmenin mutluluğu ile daha çok motive olduklarını söyledi.
Baykaldı, kadın istihdamı ve girişimciliğinin desteklenmesi için, kadın erkek ayrımı yapmadan, eğitime ve toplumsal bilinçlenmeye katkı sağlamak gerektiğini, üyelerden aldıkları güçle ve inançla, bu doğrultudaki çabalarını sürdüreceklerini ifade etti.