Mutluluğun fotoğrafı

Doğumunun 100. Yıldönümünü kutladığımız merhum Prof. Dr. İhsan Doğramacı’nın kurduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 1960’lı yıllarda doktor olmak isteyen başarılı lise öğrencilerinin ilk tercihlerinden biri oldu. Onlar da o başarılı öğrencilerdendi. Büyük çoğunluğu altı yıl süren zorlu yılları geride bırakıp diplomalarını aldı, ancak her şey bitmemişti, bir de dört yıl süren uzmanlık eğitimleri vardı. Onu da başardılar ve ülkemizin çeşitli yörelerinde insanımıza hizmet yarışına girdiler.
Yıllar geçtikçe hele hele iletişim olanakları arttıkça birbirlerini daha sık arar oldular. Bu görüşmeler, geleneksek aile toplantılarına dönüştü. 1972-73-74 yılı Hacettepe Üniversitesi mezunları böylesi bir toplantıyı geçtiğimiz Cumartesi günü Bilkent Hotel’de gerçekleştirdi. Dr. Ülker Türksoy’un organize ettiği bu yılki buluşma bir kokteyl parti ile başladı. Salonun kapısında konuklardan biri görünse, “gelen kim?” sorusu sıkça soruluyordu. Dile kolay aradan 40 yılı aşkın bir süre geçmişti. Fiziksel değişiklikler doğaldı. Kısacık bir tanıtımın ardından birbirleriyle sarmaş dolaş oldular.
Yemek öncesi Dr. Atilla Gürses’in gayretleri ile toplanan 40-45 yıl öncesine ait fotoğrafların gösterildiği bir sunum, ardında 20. Yıl gecesinden bir video gösterisi izlendi. Bu aşamada zaman zaman hüzün dolu anlar da yaşandı. Ne acı ki; fotoğraf ve video görüntülerinde yer alan kimi arkadaşları artık arlarında yoktu. Bilkent Hotel mutfağında özenle hazırlanmış yemekler yendi. Doktorluğunun yanı sıra iyi bir müzik insanı olan ve Eskişehir’den gelen Kudret Yazan birlikte olduğu konservatuar kökenli dört genç insanla adeta bir müzik ziyafeti verdi.
Şarkı ve türküler birlikte söylendi, dans edildi, halk oyunları oynandı. Zaman hızlı akıp geçti, ayrılık vakti geldiğinde yeniden görüşebilmek dileğiyle yine sarmaş dolaş birbirlerine veda ettiler. Gecenin sonunda bu keyifli, anlamlı birlikteliği, bir anı ve bir mutluluk fotoğrafı ile ölümsüzleştirdiler…