Müzik dünyamızda kısa bir gezinti

Doğan BULGUN

‘Sazlı Sözlü Kadın’

YEDİ kadın sanatçıdan oluşan zarif bir topluluk kendisi de ODTÜ mezunu olan Yüksek Mühendis Köksal Köksal’ın değerli katkılarıyla ODTÜ Vişnelik Tesislerinde ‘ODTÜ Burs Bonu’ için güzel bir etkinlik gerçekleştirdi. Handan Savcı (Solist), Hayriye Bahçecioğlu (Kanun), Bahar İspanoğlu (Ud), Hazal Erdem (Klasik kemençe), Ayça Yücesoy (Ney), Aylin Erdem (Viyolonsel) ve Zeynep Kunduroğlu’ndan (Ritm) oluşan topluluk müziğimiz seçkin örneklerinde oluşan bir programla müzikseverlerin karşısında oldu.
Bu keyifli etkinliği ODTÜ’nün öğretim üyelerinin yanı sıra TÜMFED Başkanı Tahir Aydoğdu ile Yıldırım Beyazit Üniversitesi öğretim üyesi ve ud sanatçısı Alper Akdeniz de izledi. Etkinlik sonunda ODTÜ Burs Fonu için küçümsenmeyecek bir katkı da sağlandı.

OTTO BAROK’un ilk konseri, büyük ilgi gördü

TÜRKİYE’NİN en yeni barok müzik topluluğu olan OTTO BAROK’un ilk konseri, Orhan Avcı’nın genel sanat yönetmenliğinde, Validebağ Adile Sultan Kasrı’nda gerçekleşti. Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Anadolu Lisesi ana destekleyiciliğindesunulan konserin klavsen sponsoru Akbank Sanat oldu. Sanatseverler konsere büyük ilgi gösterirken, OTTO BAROK topluluğu, dinleyicilerden tam not aldı.
OTTO BAROK, 2019 Nisan ayında MSGSL kurucusu Murat Özteke’nin himayesinde kuruldu. Konserin sahne tasarımını Türkan Kafadar, grafik tasarımını Deniz Şensöz yaptı. Genel koordinatörlüğünü Sezer Kenar üstlendi. Bu ilk etkinliğin ardından, topluluğun genel sanat yönetmeni Orhan Avcı, gelecek sezonda yapılacak dizi konserler için çalışmalara başlandığını belirtti. Orhan Avcı, konserlerin Ekim 2019’da başlayacağı müjdesini verdi. OTTO BAROK Topluluğu şu isimlerden oluşuyor; Barok Keman – AliseJuskaSavga, Barok Flüt – Nihan Atalay, Barok Blok Flüt – Mustafa Baysal, Klavsen – Müge Hendekli, Barok Obua – Ayşin Kiremitçi, Barok Çello – Orhan Avcı, Kontrtenor Kaan Buldular
Katıldığı “O Ses Türkiye” yarışmasında sergilediği “Diva Dance” performansıyla hafızalara kazınan, ardından Garaj Müzik etiketiyle çıkardığı “Unutulurmuş” ve “Kara Fırtına” isimli şarkılarıyla şöhretini pekiştiren Asude Cemre, ‘’Soprano’’ olarak OTTO BAROK topluluğundaki yerini aldı ve bestesi G. F. Handel’e ait olan ‘’V’adoroPupille’’ isimli eseri seslendirdi.
Sanatseverlerden büyük ilgi gören OTTO BAROK topluluğu, önümüzdeki sezon birçok farklı ve özel mekânda konserler vermeyi planlanıyor.

Ferhat Göçer sevenleriyle buluştu

TÜRK Pop Müziği’nin sevilen ismi Ferhat Göçer, Sarıyer Belediyesi tarafından düzenlenen Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında kendi evinde sahne aldı. Bir Sarıyer aşığı olan ve sevgisini her fırsatta dile getiren sanatçıyı dinlemek için İstinye Tersane Alanı’nı dolduran binlerce Sarıyerli, söylenen şarkılara büyük bir coşku ile eşlik etti.
Hayranlarının cep telefonları ile video ve fotoğraf çekerek ölümsüzleştirdiği müzik dolu gecede Sanatçı Ferhat Göçer’e çiçeğini Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç verdi. Kendisini izlemeye gelen hayranlarının ilgisi karşısında söyleyecek kelime bulamadığını ifade eden Sanatçı Göçer ve Başkan Genç, Sarıyerlilerle birlikte büyük bir coşku ile Gençlik ve İzmir marşlarını söylediler.
Hareketli ve duygusal şarkıları ile 2 saat sahnede kalan Ferhat Göçer, konser sonrasında tersane alanında bulunan Kızılay çadırında kan verdi.

DUMAN Nilüfer’de sahne aldı

BURSA Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayram kutlamalarında sahne alan DUMAN Grubu 3 saati aşan bir performans gerçekleştirdi. 30 bin Bursalı’nın katıldığı konserde gruba ilgi çok yoğundu ve grup halk tarafından birkaç kez sahneye davet edildi. DUMAN Grubu konserde “Aman aman”, “Senden daha güzel”, “İçerim ben bu akşam”, “Helal olsun”, “Eyvallah”,“Seni kendime sakladım” gibi unutulmaz şarkılarını seslendirdi. DUMAN Grubu’nda Vokal ve gitarda Kaan Tangöze, gitar ve geri vokalde Batuhan Mutlugil, basgitar ve geri vokalde Ari Barokas, davulda Mehmet Demirdelen bulunuyor.

Salih Demirci’den müzik ziyafeti

TEKİRDAĞ Süleymanpaşa Belediyesi Konservatuvarı, ramazan ayı özel konserleri kapsamında Salih Demirci’nin solist olarak sahne aldığı gecede müzik ziyafeti verdi.
İftar sonrası Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konsere Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Uzunlar ve Sabri Çınar, belediye meclis üyeleri ve tasavvuf müziği seven Süleymanpaşlı vatandaşlar katıldı.
Salih Demirci’nin solist olarak sahne aldığı gecede Tasavvuf Müziği ve Nihavent Faslının en güzel örnekleri geceye katılan konukların beğenisine sunuldu. Bir saati aşkın bir süre seyircilerin adeta mest olduğu gece alkışlarla sona ererken Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkan Yardımcıları Sabri Çınar ve Hüseyin Uzunlar, solist Salih Demirci ve saz ekibini tebrik ederek çiçek takdim etti.