Türk resim dünyasının yetenekli sanatçıları

Geride bıraktığımız günlerde, Ankara Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde hizmet veren Medya Sanat Galerisi salonlarında peş peşe resim sanatına gönül vermiş yetenekli resim ustalarının yapıtları sergilenmişti. Yoğun ilgi gören bu sergiler başkentli sanatseverler tarafından zevkle izlenmiştir.
İşte sulu boya resim sanatının usta ismi Burhan Özer:
1961 yılında doğan, Adana’da ilk-orta, lise öğrenimini tamamladıktan sonra 1986’da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, resim bölümüne iyi derece ile girdi.
Kadıköy çarşısındaki atölyesinden önce Cihangir’de uzun yıllar resim çalışmaları yaptı. 20 yılı aşkın süre içinde sergiler, fuarlara iştirak, televizyon ve üniversitelerde eserlerini sergiledi.
Suluboya sanatı adlı kitabında ressamlar, teknik çalışmalar ve sulu boya resim yapmanın teknik bilgilerini kaleme aldı. Halen İstanbul ART. İST Suluboya Topluluğu Derneği’nin başkanı olarak çalışmalarını sürdürüyor.
Ben şahsen Burhan Özer’in eserlerini çok beğendim. Bur fırça ancak bu kadar güzel kullanılır.
Medya Sanat Galeri’si salonlarında yine yetenekli bir sanatçımız olan “Ayşe Akkün”ün değişik tarzda yaptığı çalışmalarını izledik.
Sanatçı “20’DE İZ” resim sergisi adını verdiği bu çalışmalarına Hacettepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Resim Bölümü Prof. Hasan Pekmezci atölyesinde başlamış. 19 kişisel sergi, 10 uluslar arası ve 60 karma ve grup sergiye katılarak ününü yurt dışına da taşımış.
Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraş Derneği, Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği, Ankara Kadın Ressamlar Derneği, Kadın- Sanatlar Derneği gibi kuruluşlara üye olan Ayşe Akkün, 1958 yılı Ankara doğumlu bir ünlü sanatçımızdır.
“Prof. Dr. Ziya Gökalp Mülayim” sulu boya resim sanatının ünlü profesörü insanı kıskandıran birbirinden güzel yapıtlarını daha önceki ressam sanatçılar gibi Medya Sanat Galerisi salonlarında, Ressamlığın ötesinde gıpta edilecek bürokratik bir kariyere de sahip olan Ziya Hoca, hayatı boyunca aldığı her görevden, her işten daima ödül, taltif ve teşekkür almış nadir sanatçılarımızdan biridir.
Ceyhan’da 1932 yılında dünya ya gelen Mülayim, 1950’de İstanbul Kabataş Lise’sini bitirdikten sonra İtalya’ya giderek Fransa’da da Ziraat Fakültesini bitirdi. 1970’ide Ankara Üniversitesi’nde Tarım Ekonomisi Profesörü olarak görev yaptı.
1. yıl Amerika’da Harward’da, 8 ay Almanya Glessen Üniversitesi’nde incelemelerde bulundu. Dönüşte siyasete atılan Mülayim, 1970-71 CHP Yüksek Danışma Kurulu Başkanlığı, 1973-79 CHP Samsun Senatörlüğü, 1977-79 Senata Dışişleri Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulunan ünlü siyasetçi ve ressam Mülayim, İtalyan hükümeti UFFİCİALA ve COMMEN DATO RE nişanları ile taltif etti.
Sevda-Cenap And Müzik Vakfı gümüş madalya, Dil Derneği onur ödülüne layık görüldü. Ankara Üniversitesi çınarı beratı sahibi de olan Mülayim, 35 yıl Ankara Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak hizmet verdi.
Kooperatifçi Atatürk, Kooperatifçilik, İsmet İnönü kitaplarını yazdı.
Bu çalışmalarının yanı sıra 20 yıl içinde sulu boya resim çalışmalarına ayırdığı zaman içinde 15 kişisel sergi açmıştır.
Medya Sanat Galerisi salonlarında son olarak Turgut Akan Atölyesi Karma Resim Sergi’sini izleme fırsatı buldum. Yedi yetenekli resim ustasının değişik tarzda yaptıkları çalışmalar beğeni ile izlenmiştir.
Sulu boya ve yağlı boya tablolardan oluşan bu sergiye eserleri ile Turgut Akan, Ayşe Gül Bora, Pelin Özuslu katılmıştır. Bir birinden güzel bu tabloların içinden ben şahsen Turgut Akan’ın ayaklı meyvelik içinde meyve tablosunu çok beğendim.
Metin İlyas Aksoy:
Türk siyaset tarihinde ünlü bir vali olarak tanınan başarılı bürokrat 5 Mayıs 1939 yılında Kastamonu’da dünya ya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdikten sonra 1963 yılında kaymakam adayı olarak Ankara’da göreve başladı.
Pek çok beldede kaymakamlık yaparken 1976 yılında Mülkiye Teftiş Kurulu sınavını kazandı ve Mülkiye Müfettişi oldu.
1984 yılında Mülkiye Teftiş Kurulu başkanı oldu.
1985 yılında ise Erzincan’da, Kayseri ve Samsun’da valilik yaptı.
1997-1998 yıllarında İçişleri Bakanlığı müsteşarlığı görevini müteakip Merkez Vali’si iken, 2003 yılında emekli oldu.
2001’den sonra resim çalışmalarına başlayan Metin İlyas Aksoy, sulu boya, kara kalem, pastel ve akrilik olarak yaptığı tablolarla 20’in üstünde grup ve karma resim sergilerine katılarak bu dalda da üstün yeteneğini gösterdi.
Halen hem resim çalışmalarına devam eden Aksoy, Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurul üye görevini de yürütmektedir.
GESAM üyesi olan Metin İlyas Aksoy, 77’nci yaş günü nedeniyle düzenlediği bu ilk kişisel sergisi ile resim yapma sanatındaki ustalığını göstermiştir.
Ben şahsen hocamı kutlar daha nice uzun ömürler ve başarılı çalışmalar dilerim.