Vivaldi’nin ‘Mevsimler’i Bilkent’te seslendirilecek

Doğan BULGUN

BİLKENT Senfoni Orkestrası bu haftaki konserinde Vivaldi’nin ünlü keman konçertoları “Mevsimler”i yorumlayacak. Vivaldi’nin dört mevsimi betimleyen kendi soneleri üzerine yazdığı, programlı müziğin ilk örneklerinden olan Mevsimler keman literatürünün en beğenilen eserlerindendir. Eseri, Ukraynalı kemancı Yevgeniy Kostrytskyy yorumlayacak.
Konseri Japon orkestra şefi Masane Ota yönetecek. Bilkent Senfoni Orkestrası ayrıca Mozart’ın KV.199, Sol majör 27. Senfonisini seslendirecek. Bestecinin 1770-73 yılları arasındaki İtalya ziyaretinin, hemen ardından bestelediği dört senfoniden biri olan eser, İtalyan sinfonia formuna uygun olarak üç kısa bölümden oluşur. Mozart’ın daha ileride yazacağı fırtınalı Viyana stilindeki senfonilerine kıyasla daha hafif ve galant ruhludur.
17 Ocak Cumartesi günü (Bugün) Bilkent Konser Salonunda saat 20.00’de başlayacak konserin biletleri haftalar önce tükendi.
Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Bahçelievler’den (DSİ misafirhanesi önü) hareket eden ücretsiz servis izleyicileri Bilkent Konser Salonuna ulaştıracak.
Masane Ota, Japonya’da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Üç yaşında keman çalmaya başladı, on yaşında ilk yarışmasını kazandı. Tokyo Sanatlar Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra, 2006 yılında Japonya’da Century Senfoni Orkestrası’nda baş kemancı oldu. Ota, Seiji Ozawa, Riccardo Muti, Yuri Bashmet, Marta Argerich ve Pieter Wispelwey ile çalıştı.
Masane Ota, 2007’de Rohm Müzik Vakfı’nın programına katılarak Seiji Ozawa ve Yuji Yuasa ile şeflik çalıştıktan sonra Ozawa tarafından stajyer olarak seçildi.
2010’dan bu yana Münih’te yaşayan Ota, Christian Thielemann’ın onayıyla şefin konserlerine ve provalarına katıldı ve 2012’de Dresden’deki Hochschule für Musik Carl Maria von Weber’de Prof. Georg Christoph Sandmann ile çalışmaya başladı.
Ota, Haziran 2014’te Hyogo Sahne Sanatları Merkezi Orkestrasını yönetti. Ayrıca Japon televizyonlarının en ünlü ve saygın klasik müzik programı olan Untitled Concert’ta Tokyo Filarmoni ve Tokyo City Filarmoni Orkestralarıyla konserler verdi.
2017’de Bükreş’te düzenlenen Jeunesses Musicales, 8. Uluslararası Şeflik Yarışmasında üçüncülük ödülü kazanan Ota, 2012’de Katowice’de 9. Fitelberg Uluslararası Şeflik Yarışmasında yarı finalist oldu. Ayrıca en iyi Japon şef ödülüne değer görüldü.
Masane Ota, Ekim 2015’te Daniel Harding’in ustalık sınıfına katıldı ve aynı yılın Aralık ayında Maxim Vengerov ile sahneye çıktı.
Mart 2019’da Romanya’da lasi Moldova Filarmoni Orkestrası ve Benatul Filarmoni Orkestrasıyla konser veren Ota, aynı yıl Wiener Musikverein’ın büyük salonunda (Goldener Saal) Polonya’nın Carpathian Filarmoni Orkestrasıyla sahneye çıktı.
Kiev’de doğan Yevgeniy Kostrytskyy, sekiz yaşında keman çalmaya başladı. Kiev Özel Müzik Okulu ve Ukrayna Ulusal Müzik Akademisi’nde Prof. Yaroslava Rivnyak ile çalışmalarını sürdürdü. 2003’te Guildhall Müzik ve Drama Okulu’nda yüksek lisans öğrenimine burslu olarak başladı, Prof. Krzysztof Smietana ve Prof. David Takeno ile çalıştı. Yüksek lisansını orkestra yönetimi ve oda müziği alanlarında tamamladı, 2007’de konser sanatçısı unvanını aldı. Krzysztof Smietana, Oleg Krysa, Marie Tampere-Bezrodnaya, Mark Lakirovich, Lewis Kaplan, Zvi Zeitlin, Charles Castelman, Boris Garlitsky, Mikhail Kopelman, Ani Schnarch, Yair Kless ve Sergiu Schwartz’ın ustalık sınıflarına katıldı.
Pek çok Avrupa ülkesinde ve Japonya, Güney Kore ile Amerika Birleşik Devletleri’nde konserler verdi, festivallere katıldı, yirmiyi aşkın orkestrayla solist olarak sahneye çıktı.
Sanatçı, Pierre Lantierre Uluslararası Keman ve Oda Müziği Yarışmaları ile Petar Conjovich Uluslararası Oda Müziği Yarışması’nda çeşitli ödüller kazandı. Jascha Heifetz Uluslararası Yarışmasında özel ödüle değer görüldü. 2005 yılında “Slaughter and May” tarafından Yılın En İyi Müzisyeni seçildi.
2006-07 sezonunda Londra Senfoni Orkestrası’nın yaylı projesi seçmelerinde başarılı olan Kostrytskyy, iki yıl boyunca LSO’nun bir üyesi olarak Valery Gergiev ve Sir Colin Davies ile birlikte çaldı. 2007’de Forte Yaylı Dörtlüsüyle Birleşik Krallık’ta konser verdi.
Yevgeniy Kostrytskyy, 2008’de Ukrayna’da Odessa Filarmoni Orkestrasının (OPO) şefliğini üstlendi ve on yıldır bu orkestrayı yönetmeyi sürdürüyor. Sanatçı aynı zamanda “The Seasons” Dnepropetrovsk Oda Orkestrasında solist ve baş şef Dmitriy Logvin’le birlikte konuk olarak sahneye çıkıyor. 2014’ten beri Young Musicians European Orchestra ile solist olarak konserler veriyor ve Paolo Olmi ile birlikte orkestrayı yönetiyor.
2014’te Kostrytskyy, OPO’daki meslektaşlarıyla Odessa Oda Orkestrasını kurdu. 2018’de Urban Music Hall’un resmi açılışında yer alan orkestra, Odessa’daki bu yeni konser salonunun daimi orkestrası oldu. Kostrytskyy, Ekim 2018’den bu yana Bilkent Senfoni Orkestrasında konuk konzertmeister olarak görev alıyor.
Sanatçı, 1850-60 yıllarında Luigi Legnani tarafından yapılan bir İtalyan kemanı çalıyor.

‘Kurtuluş Öyküleri’ dünya prömiyerini yaptı

BENDİS Trio, “Kurtuluş Öyküleri” isimli konserinin dünya prömiyerini İstanbul Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı konserde, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Köprülülü Hamdi Bey’in hayatı illüstrasyonlar eşliğinde, hayatının geçtiği yörelere ait türküler ile anlatıldı.
Flütte Doç. Nihan Atalay, obuada Dr. Öğr. Üyesi Ayşin Kiremitçi, piyanoda Doç. Tutu Aydınoğlu, konuk sanatçı olarak bağlamada Prof. Cihangir Terzi sahneyi paylaştı.
Konserde, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Nutuk”ta kahramanlığından bahsettiği Köprülülü Hamdi Bey’in yaşamından, kesitler sunuldu. Köprülülü Hamdi Bey’in Balkanlar’da başlayan, Anadolu’da devam edip sonlanan, inanç ve mücadele dolu, ibretlik yaşamına ışık tutuldu. Çanakkale Savaşı’nı anlatan “Çanakkale Türküsü”’, “Ah Bir Ataş Ver” isimli türküyü de seslendiren topluluk, dinleyicilere duygusal anlar yaşattı.