Yeni filmler ve diziler

Covid-19 yasaklarına uyularak beyazperdeye ve renkli cama aktarılan film ve dizilerin sayısı gittikçe kabarmaktadır.
“Muhteşem Yüzyıl Hürrem” dizisinde Hürrem Sultan rolü ile şöhreti yakalayan Alman asıllı oyuncu Meryem Üzerli’nin son çevirdiği film olan KOVAN, Almanya’dan gelip Artvin’de arıların dünyasında kendisine yeni bir yaşam bulmaya çalışan bir kadının doğa ile olan mücadelesini anlatan bu yapıtta Üzerli rolleri Feyyaz Duman, Hakan Karsak ve Burcu Salihoğlu ile paylaşmıştır.
Pandemi döneminde Türkiye’de gösterime giren film yurtdışında düzenlenen festivallerden de ödülle dönmüştür. Yönetmen Eylem Kaftan yapıtını gücünü doğadan alan bir film olarak vasıflandırmıştır.
Neslihan Tay’ın hayatını beyaz perdeye aktarmaya karar veren yapımcı PR bu rol için oyuncu Kadir Doğulu’nun eşi Neslihan Atagül’e teklifte bulunmuştur.
Geçen yıl kanser hastalığına yenik düşen Neslihan bilindiği gibi bu hastalık nedeniyle sağ bacağını kaybetmişti. Kansere karşı verdiği umut dolu mücadelesiyle tüm ülkede ilgi odağı olup sevilen bir kişi olmuştu. Bacağını kaybetmesine rağmen “Ben bir bacaktan ibaret değilim ki… Çok daha fazlasıyım!” diyerek neşesi haliyle kanser hastalarına moral veren Neslihan Tay’ı beyazperde de Neslihan Atagül’ün canlandırması istenmiştir.
Kazak yapımcı Koyanbaycu Nurlan’la ortak çektiği Kazak Business’in Turkey filmini tamamlayan Neslihan Based İstanbul Dergisine bir demeçte rolü kabul etmediğini açıklamıştır. Yapımcılar Kadir Doğulu’nun oyuncu eşini ikna etme çabasındalarmış.
CANSU DERE; Üç yıl aradan sonra tekrar bir dizide başrol de görülüyor. Ünlü oyuncuyu bundan üç yıl önce başrollerini tanınmış sanatçı Valide Perçin ve çocuk oyuncu Beren Gökyıldız ile paylaştığı ANNEM adlı dizide izlemiştik.
Bir aldatılma hikayesini renkli cama taşıyacak olan SADAKATSİZ adlı dizide Cansu Dere’nin rol arkadaşı Caner Cindoruk’tur. Çiftin çocuğu rolünü ise Alp Akar’ı izleyeceğiz.
Müslim Şahin’in yönetim kadrosunda oturduğu rolleri Sevtap Özaltun, Ruhi Sarı, Melih Selçuk Halit Karaata, Yiğit Çelebi, Barış Hayta, Hakan Karaman’ın paylaştıklar “MUALLİM” adlı filmi çekimleri bitti. Manisa Kula da yapılan çalışmalarda Osmanlı döneminde devlet tarafından mühendislik eğitimi için Fransa’ya gönderim, gittiği Paris’te kimliğini değiştirerek ülkesine dönen Ali’nin yaşamını aktaran film Kasım ayı içinde vizyona girecektir.
Bu sezon seyredeceğimiz bir filmde AİLE HÜKÜMETİ adını taşımaktadır. Çekimleri Çanakkale de yapılan yapıtta öğretmen Salih’in el aldığı köyünü akraba evliliklerinden kurtarmak için verdiği mücadele anlatmaktadır.
Seçil Çönlekçi’nin yazdığı Burak Demirdelen’in yönettiği komedi türü filmde Nail Kırmızıgül, Rıza Akın, Lale Başa, Mehmet Yıldırım, Gülhan Tekin ve Metin Yıldız rolleri paylaşmışlardır. Film bu ay içinde gösterime girecektir.
Türkiye, Özbekistan ve Rusya ortak yapımcılığında çekilen AŞK OYUNLARI adlı film de başrolü Beran Özel üstlenmiştir. Özbekistan ve Rusya da ekrana gelecek olan dizide özlem rolü ile seyirci karşısına çıkacak olan Beran Özel İngiltere de Cambridge Görsel ve sahne sanatları okulunda eğitim görmüş. 21 yaşında öğrenci olduğu yıllarda “Blood Wedding” adlı bir oyun sahneye koymuş başarısı ile Kraliyet Akademisi Royal Academy of Dramayic Art’ın düzenlediği Shakespear’a özel ödülüne layık görülmüştür.
Uluslararası özellik taşıyan bu dizi önümüzdeki yıllarda Türkiye’de de gösterime girecektir.
Konusu 1940 yıllarında geçen Sadan Hanım adlı yapıt gerçek hayattan alınmış konusu ile bir yaşlı Alzheimer hasta kadının yaşamını ele alınmıştır.
Yönetmen Göksel Gülensoy’un 90 yaşındaki kayınvalidesi Sadan Ünüvar’ın hayatından yola çıkarak beyazperdeye aktardığı bu ilginç konulu yapıtta 2013 yılında Alzheimer’a yakalanan fakat kendisini 30 yaşında yaşadığını sanan bir hastanın belgesel nitelik taşıyan eserinde rolleri Candan Ergüder ve Kenan Ece paylaşmışlar.
20 milyon TL’lik bütçesi ile dikkat çeken DAYI adlı filmin 6 hafta süren çekimleri nihayet bitmiştir. Pandeminin zorlukları içinde beyazperdeye aktarılan yapıtta başrolü Ufuk Bayraktar üstlenmiştir.
Serkan Öztürk ve Uğur Bayraktar’ın kaleme aldığı DAYI adlı filmi Murad Zaloğlu yönetmiştir. Bir adamın yaşamını beyaz perdeye aktarılan DAYI bu sezon vizyona girecektir.