Haber Merkezi - Mersin Devlet Opera ve Balesi, 30. yıl dönümünü kutluyor. MDOB yıl dönümünü, "Sanatın Unutulmaz Yolculuğu" konseriyle kutladı. Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Kültür Merkezi'nde gerçekleşen konserde yaptığı konuşmada, sanatın hayat içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Özgü Namal'ı oyunculuğa döndürmüştü: Kızıl Goncalar'dan tanıtım geldi Özgü Namal'ı oyunculuğa döndürmüştü: Kızıl Goncalar'dan tanıtım geldi

Sanatın insan ruhunu dinginleştirdiğini dile getiren Pehlivan, Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin kentte önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtti. Süreç içerisinde kuruma emeği geçenlere teşekkür eden Pehlivan, "Mersin Devlet Opera ve Balesi geçen yıllar içerisinde 3 bin 191 konser vermiş. Toplamda da 1 milyon 200 bin seyirciye sunum yapmış. 2022'de de 92 konserle binlerce kişiye konserlerini icra etmiş" dedi.

lGPClNbDp0SYrEqKiEvZ4w

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk de Mersin Devlet Opera ve Balesi'nin sanatın birçok dalında çalışma gerçekleştirdiğini belirterek, "Mersin Devlet Opera ve Balesi bölgesel bir kurum olma bilinciyle kendi coğrafi bölgesi olmak üzere tüm yurtta ulusal ve uluslararası festivallere katılmış, turneler düzenlemiştir. Yurt dışından aldığı davetlerle 15 farklı ülkede ülkemizin aydınlık yüzünü temsil etmiştir" dedi. Programda Sağtürk, 30 yıl içerisinde Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde müdürlük yapanlara onur belgesi verdi.

58W978HA40-ZRxO-7BHihA

Konuşmaların ardından MDOB sanatçıları ve orkestrası "Sanatın Unutulmaz Yolculuğu" konserini sanatseverlerin beğenisine sundu. Rejisörlüğünü Kenan Korbek, orkestra şefliğini ise Tolga Atalay Ün'ün yaptığı konserde solist sanatçılar Hale Soner Kekeç, Simge Büyükedes, Nihan Çetin Aydın ve Bülent Bezdüz sahne aldı.