Pembe Hayat, hukuki danışmanlık ve deprem bölgesi raporlarını yayınladı

Pembe Hayat, hukuki danışmanlık ve deprem bölgesi raporlarını yayınladı


2023-08-02 13:18:55

Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, yaptığı çhukuki danışmanlık ve afet bölgesindeki çalışmalarını içeren raporunu yayınladı.

Pembe Hayat, hukuki danışmanlık ve deprem bölgesi raporlarını yayınladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Merkezi – Pembe Hayat LGBTİ+ Dayanışma Derneği, 2022 Eylül ayından 2023 Ağustos ayına kadar verdiği hukuki danışmanlık ve afet bölgesindeki çalışmalarını içeren raporunu yayınladı. 11 ayda 369 hukuki danışmanlık veren Pembe Hayat’ın raporunu, avukat Evrim Demirtaş hazırladı. Rapora göre dernek; telefon ve e-mail yoluyla Türkiye genelinde LGBTİ+’lara hukuki destek sağlamaya başladığı Eylül 2022’den itibaren, 11 ayda 1280 danışana ulaşarak toplamda 369 farklı danışana destek verdi. Danışmanlık verilen konuların başında cinsiyet uyum süreci, isim değişikliği, fiziksel şiddet ve barınma yer alıyor. Rapora göre, 11 ay boyunca en çok Ankara, İstanbul ve İzmir’den hukuki danışmanlık talebi geldiği ve danışanların büyük çoğunluğunun 18-24 yaş aralığında olduğu belirlendi.

Seks işçisi danışanlar: “başka seçeneğim yok”

Rapora göre, seks işçiliği yaptığını söyleyen danışanların yüzde 70’i başka seçeneği olmadığını, iş bulamadıklarını, buldukları işlerde ayrımcılık ve mobbinge maruz kalarak ayrıldıklarını belirtirken, büyük bir kısmı da iş bulamayacaklarını düşündükleri için iş aramadıklarını belirtiyor. Aynı zamanda, seks işçiliği yapan danışanların yüzde 80’nini trans kadınlar oluştururken, yüzde 20’sini eşcinsel erkekler oluşturuyor.

Raporda ayrıca, 6 Şubat’ta Maraş merkezli depremden zarar gören LGBTİ+’lara verdiği hukuki destekle ilgili detaylara da ulaşmak mümkün. Dernek, deprem bölgesindeki avukat örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği ve koordinasyon içerisinde çalışarak, depremden zarar gören LGBTİ+’lara hukuki danışmanlık sunarak ve deprem bölgesinden Ankara’ya yerleşen LGBTİ+’lara akran desteği de sağladı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
RESMİ İLAN ARŞİVİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.