Haber Merkezi - Yunanistan’ın EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayın’ın ortaklığında ikincisi gerçekleşecek olan, Yunanistan Sineması Günleri, yarın Pera Müzesi’nde başlıyor. 26 Kasım Pazar gününe dek sürecek etkinlikte, tüm gösterimler ücretsiz gerçekleşecek ve 60’lardan 90’lara uzanan bir zaman diliminden seçilmiş toplam 24 film, Türkçe ve İngilizce altyazılı gösterilecek. Yunanistan Sineması Günleri’nin bu yılki konukları ise, Yunan avangardının meşhur ismi Eva Stefani ve Yunanistan’ın en ünlü fotoğraf sanatçılarından Haris Papadimitrakopoulos oluyor.

Yunanistan-Sinemasi-Gunleri_2023_Poster02

“Belgesel: Gözlem Oyunu”

Belgesel sinemacı, görsel sanatçı ve şair Eva Stefani, 1985 yapımı çıkış filmi “Atina”nın (Athinai) gösterimi için İstanbul’a gelecek ve “Belgesel: Gözlem Oyunu” adlı ustalık dersi verecek. Şiir videoları ve Super 8 kamera kullanarak çektiği gözlemci belgeselleri uluslararası sergilerde ve müzelerde gösterilen Stefani, deneyimlerinden yola çıkarak bağımsız bir yaratım olarak belgesel sinemanın olanaklarını konuşacak. Etkinlik 22 Kasım Çarşamba günü saat 19:00’da Pera Müzesi’nde ücretsiz gerçekleşecek.

Yunanistan Sineması Günleri’nin bir diğer konuğu Haris Papadimitrakopoulos ise, 80’lerde başlayan kariyerinden bir fotoğraf seçkisiyle İstanbul’a geliyor ve sergiye paralel olarak bir ustalık dersi de veriyor. Çok genç yaşta başladığı fotoğrafçılık kariyerinde ödüllü işlere imza atan ve Marie Claire, Tahidromos gibi dergilerle çalışan sanatçı, portre ve moda fotoğrafçılığı alanında ülkenin en yetenekli isimlerinden biri sayılıyor. Papadimitrakopoulos’un, sokak fotoğrafçılığı ile belgesel arasındaki potansiyel benzerlikleri ve farkları tartışmaya açacağı konuşması 24 Kasım’da yapılacak.

100-Hours-in-May

"Denizden Çıkan Taşlar" sergisi, Ka Atölye'de ziyaretçilerini bekliyor "Denizden Çıkan Taşlar" sergisi, Ka Atölye'de ziyaretçilerini bekliyor

Açılış filmi “Prova”

Yunanistan Sineması Günleri’nin yarın akşam saat 19:00’daki açılışını; 1974 yapımı “Prova” (The Rehearsal) adlı Jules Dassin filmi yapacak. Melina Mercouri, Mikis Theodorakis, Lillian Hellman, Arthur Miller ve Laurence Olivier’dan oluşan kadrosuyla da unutulmaz film, 1973 yılında Atina Politeknik Üniversitesi’nde yaşanan öğrenci isyanını yeniden canlandırıyor. 17 Kasım’da 40 öğrencinin ölümüyle sonuçlanan olayları belgeler, röportajlar, şarkılar ve şiirler aracılığıyla yeniden inşa eden film, New York’taki bir stüdyoda gizlice çekildi ve ülkesinde gösterimi uzun yıllar yasaklıydı.

Yunanistan Sineması Günleri’nde gösterilecek kurmaca uzun filmler arasında; Theo Angelopoulos’un Yeni Yunanistan Sineması’nın zirvesi kabul edilen dört saatlik epik başyapıtı “Kumpanya” (The Travelling Players, 1975), Pantelis Voulgaris’in 1976 Selanik Film Festivali’nde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödüllerini almış politik draması “Mutlu Gün” (Happy Day, 1976), Dimos Avdeliodis’in Berlin’den ödüllü etkileyici büyüme filmi “Yaralı Ağaç ” (The Tree We Hurt, 1986), Costas Vrettakos’un Dionysis Haritopoulos’un aynı adlı çok satan romanından uyarlanan ve İç Savaş’tan 80’lere uzanan trajik bir hikâyenin anlatıldığı “Helidona’nın Çocukları” (Children Of Helidona, 1987), Fotos Lambrinos’un seyirciyi 14. yüzyıla ışınlayacak kahramanlık destanı “Doxobus” (1988) ve Giorgos Korras ve Christos Voupouras’ın ülkenin göçmen politikalarına sert eleştirisi “Görüşürüz” (See You, 1997) yer alıyor.

Athinai

Kısa film seçkisi

Kısa film meraklılarına özel hazırlanan seçkide ise, Thodoros Maragos’un yoksul bir mahalledeki hayatın geçişini sıradan bir arsada ve üç mevsim boyunca anlatan “Arsa” (The Plot, 1971), Lakis Papastathis’in 120’den fazla kartpostal ve fotoğrafı kullanarak Yunan Göçü’nü anlattığı “Amerika’dan Mektuplar” (Letters From America, 1972) ve Pantelis Voulgaris’in Selanik’te En İyi Kısa Film Ödülü’nün yanı sıra Film Eleştirmenleri Birliği Ödülü’nü alan draması “Kaplan Jimmy” (Jimmy The Tiger, 1966) adlı filmler gösterilecek.

Letters-from-America