Basketbolda demokrasi çağırısı

Bu yıl Mayıs ayında ABD’de bir polisin gözaltı işlemi sırasında, elleri arkadan kelepçelenmiş olarak yüzükoyun nefes almasını engellediği, Floyd’un defalarca “Nefes alamıyorum” diye uyarmasına rağmen dizini boynundan çekmediği ve sonunda nefessiz kalarak can verdiğini gösteren görseller çeşitli sosyal kanallarda, gazetelerde, TV’lerde yayımlanmıştır.
Bu olay, eskiden yaşanan benzerlerinden sonra bardağı taşıran damla olmuştur. ABD’deki
protestolara sporcular da katkı vermiştir. NBA sporcula”Adalet, Adalet şimdi, Eşitlik,
Siyahlar Sorun Yaşıyorlar” gibi sloganlar yazılı formalarıyla maçlara çıkmaya başlamış; takım çalıştırıcılarının videolar çekip paylaşarak yaşanan son derece önemli bir sosyal haksızlığa dikkati çekmişlerdir.
Bu güzel mücadele örneğine Türkiye’den de Fenerbahçe ve Anadolu Efes Basketbol takımları katılmıştır. THY Avrupa Liginde oynayan bu takımlarımız benzer sloganları taşıyan formalarıyla maçlara çıkmaktadır. Formalarında bu sosyal tepkiler yer verme olayı, takımdan ziyade sporcuların kendi seçimidir.
Ancak dünyadaki en büyük sorun olan ırkçılık, aşırı milliyetçilik konularında hassas davranan bu iki takımımızı kutlamak gerekir.
Buradan da görülmektedir ki, devletin sosyal adalet konularındaki uygulamalarına karşı kişisel fikirlerini ortaya koymak, siyaset yapmak değil, en doğal anayasal haktır.