BSO’nun bakır nefesli çalgılar grubu izleyiciyle buluşuyor

BİLKENT Senfoni Orkestrası (BSO) bakır nefesli çalgılar grubundan oluşan Bilkent Brass Ensemble
29 Kasım’da (Yarın) Bilkent Konser Salonunda bir konser verecek.
Konser programı Dukas’nın “La Péri” balesinden açılış fanfarı, Premru’nun
Divertimento’sundan beş bölüm, Rossini’nin Sevil Berberi operasından “Largo al
Factotum”, Bizet’nin Carmen Süitinden bölümler ve Gershwin’in “An American in Paris”
ile “Rhapsody in Blue” başlıklı eserlerinin düzenlemeleri seslendirilecek.
29 Kasım Pazar günü Bilkent Konser Salonu’nda saat 15.00’de başlayacak konserin
biletlerine https://bilet.bilkent.edu.tr/ adresinden ulaşılabilir. 700 kişilik Bilkent Konser Salonu
oturma düzeni, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında yeniden
şekillendirilmiş, 150 kişi kapasiteyle sınırlandırıldı.

Aşık Mahzuni Şerif Yenimahalle’de yaşayacak

İLÇEYE kazandırdığı parklar ve yeşil alanlarla adından söz ettiren Yenimahalle Belediyesi, büyük Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif Parkı’nı Yenimahalle sakinlerinin hizmetine açtı.
Maske ve mesafe kuralları çerçevesinde parkı dolduran Yenimahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği Aşık Mahzuni Şerif Parkı açılışına Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, büyük halk ozanı Mahzuni’nin eşi Fatma Mahzuni ve oğlu Ali Mahzuni, CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, CHP PM Üyesi Umut Akdoğan, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ferudun Güngör, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Aras, belediye meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.
YAŞAR: “MAHZUNİ OLMAK KOLAY İŞ DEĞİLDİR”
Mahalle sakinlerine seslenen Başkan Yaşar, “Bu ülkeye hizmet etmiş, halkın gönlünde taht kurmuş değerlerimizi ilçemize kazandırdığımız hizmet binaları, parklar gibi birçok alanda saygıyla yaşatıyoruz. Bu değerlerimiz aramızda yaşamaya devam etsin, isimleri yâd edilsin, millet olarak vefamızı gösterelim istiyoruz. Yazdığı ve söylediği her söz ile Türk Milletinin gönlünde taht kurmuş Aşık Mahzuni Şerif’in adını parkımızda yaşatacağız. Ozan olmak kolay bir iş değildir. Onlar yaradılıştan özel insanlardır. Bir iki dizeyi alt alta getirip saz çalıp türkü söylemek ozan olmak için yeterli değildir. Ozanlık payesini halk verir. Halk bu insanlarda kendini bulmuş, ozanlar halkın eli ayağı, dili damağı ve aynası olmuştur” dedi.
“ADALETSİZLİĞE KARŞI EŞİTLİĞİ SAVUNDU”
20’nci yüzyılın ikinci yarısına damga vurmuş bir ozan olan Mahzuni Şerif’in 61 yıllık yaşam yolculuğuna binlerce şiir, deyiş, türkü ve eser sığdırdığını söyleyen Yaşar, “Gerçek bir Atatürk hayranı olan Mahzuni, yalanı, sömürüyü, üçkâğıtçılığı, namussuzluğu, adaletsizliği, bağnazlığı reddederek barışsever, insancıl ve eşitlikçi bir düşünceyi savundu. O yaşadığı dünyanın gerçeklerinin farkında olan, akla ve vicdana sığdıramadığı her türlü düşünceye karşı tavır koyan ve bunun için bedel ödeyen bir halk ozanıydı. Adını verdiğimiz bu parka gelen çocuklarımız bu büyük ozanı merak edip araştıracak, Mahzuni’yi tanıyacaklar“ diye konuştu.
MAHZUNİ AİLESİNDEN YAŞAR’A TEŞEKKÜR
Büyük ozanın “Yuh Yuh” adlı türküsünü seslendiren oğlu Ali Mahzuni,5 “Nerede bir ezen ve ezilen, haksızlığa karşı bir isyan varsa orada bir ozan vardır. Mahzuni Şerif halkın ve hakkın ozanı olarak bu ülkede yaşadı. Bu güzel parkı mahalleye kazandıran başta Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a ve parka emek veren, inşa eden tüm emekçi dostlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Büyük ozanın eşi Fatma Mahzuni ise Başkan Yaşar’a teşekkür ederek, “Parkı ve heykeli çok beğendim. Başkanımıza Mahsuni’nin adını yaşattığı için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
MAHZUNİ TÜRKÜLERLE ANILDI
Turgut Özal Mahallesi’nde 1949. Cadde üzerinde 5 bin 500 metrekare alanda projelendirilen Aşık Mahzuni Şerif Parkı; bir adet basketbol sahası, bir adet voleybol sahası, fitness aletleri, çocuk oyun grupları, kamelyalar ve Halk Ozanı Aşık Mahzuni Şerif’in anısına dikilen heykeli içerisinde barındırıyor.

KİMDİR?

“DOM Dom Kurşunu”, “Yedin Beni”, “Yuh Yuh”, “Fadimem”, “Gül Yüzlüm”, “Ciğerparem”, “Merdo”, “Dostum Dostum”, “Han Sarhoş Hancı Sarhoş”, “Çeşmi Siyahım”, “Yalan Dünya”, “Ağlasam mı?”, “Abur Cubur Adam”, ve “Ekmek Kölesi” gibi dillere pelesenk pek çok türkünün sahibi, gönlünü halk ozanı olmaya adamış Şerif Cırık veya tanınan adıyla Aşık Mahzuni Şerif 17 Kasım 1940 yılında Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nin Berçenek Köyü’nde (şu anda ismi Tarlacık köyü) dünyaya geldi.
1940’lı yıllarda, Berçenek’te ilkokul olmadığı için Mahzuni, Elbistan’ın Alembey Köyü’nde, Lütfü Efendi Medresesi’nde Kur’an eğitimi aldı. 1956 yılında köye gelen ilkokuldan mezun olduktan sonra Mersin Astsubay Okulu’na gitti. 1960 yılında Ankara Ordu Donatım Teknik Okulu’nu bitirdi.
1961 yılından itibaren yüzlerce plak, kaset yaptı. Hakkında yazılan ve kendi yazdığı kitaplar uluslararası edebi tartışmalara konu oldu. 1998 yılında dünyanın, yaşayan üç büyük ozanı arasında birinci sırayı aldı.
Mahzuni Şerif, hızla ünlenince daha 1970’lerde başka türkücüler ve pop sanatçıları onun eserlerini okumaya başladılar. Ersen ve Dadaşlar, Edip Akbayram, Cem Karaca, Selda gibi pop sanatçıları, onun tutulan türkülerini okuyarak ünlerine ün kattı.
1980’li yıllarda bir yandan popüler şarkı ve türküler yaparken bir yandan da insanın özüne doğru yolculuk yapıyordu. O, toplumun içindeki bozuk/yabancılaşmış insan tiplerini ele alarak taşlamalar yazıyordu. Gündelik yaşamda gördüğü kötü insanları tiplemeler halinde hicvediyordu. Fırıldak Adam ve Zevzek bu tiplemelerdendi.
Evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan değerli ozanımız 17 Mayıs 2002 yılında 62 yaşında Almanya’nın Köln şehrinde hayata gözlerini yumdu.

Mart Gibi & Aslı Gündoğu ikilisinden “Küçüğüm”

DUYGUSAL aktarımın karşılıklı anlatımla güçlendirildiği‘Küçüğüm’de gerçek sevginin yaşanan kötülükler, ayrılıklar ve şartlardan bağımsız bir üst şuur oluşunu, dingin,ve her şeye rağmen ‘Onun’ için endişe duymak olduğunu,yalnızca özlenen tınıları aktarmayı değil özlenen ve her geçen gün daha da kolay tüketilebilir bir hal alan sevginin geçmiş halini anlatıyorlar.
Alternatif Akım geleneğinden gelen iki sanatçının ortak performansında bu geleneğin izleri bir hayli hissedilmekle birlikte günümüz Türkçe Rock akımlarının temeli olan öncü akımların slow/rock tınıları da eserin altyapısını oluşturuyor.
Fono Müzik etiketi ile yayınlanan eserin Sözü ve Müziği Ertuğrul Teber’e, düzenlemesi Mart Gibi’ye ait, Vokal’de Ertuğrul Teber’e Aslı Gündoğu eşlik etmekte, Elektrik Gitar’da Rıza Cengiz, Bas Gitar’da Gökhan Erdoğmuş, Klavye/Piyano’da Umut ve Davul’da Bedrettin Göçmen bulunuyor.

Sanat etkinlikleri peş peşe iptal ediliyor…

ERİMTAN Yönetiminden duyuru

COVİD-19 salgınının hız kesmeden sürmesi nedeniyle etkinliklerini iptal etmek zorunda kalan bir kurum da Erimtan Müze’de Müzik Salı Konserleri yönetimi. Bir duyuru ile etkinliklerini sonlandırdıklarını açıkladı:
“Değerli ziyaretçilerimiz
Sezon başında duyurmuş olduğumuz 7 konserlik 6. Sezon Müze’de Müzik Salı Konserleri programımızı, Covid-19 salgınının hızlanarak devam etmesi ve konser salonlarına kapanmanın riskli olması sebebiyle maalesef iptal etmek durumunda kaldık.
Önümüzdeki süreçte sosyal yaşamın normale dönmesiyle konser programlarımıza yeniden başlayacağız.
En kısa zamanda yeni konser programlarımızla sizlerle birlikte olmayı diliyoruz.”

İDSO’dan açıklama

CORONAVİRÜS önlemleri kapsamında bir etkinlik iptali de 27 Kasım 2020 Cuma akşamı (dün) yapılması
planlanan İstanbul Devlet Senfoni Orkestra’sından (İDSO) geldi. Yapılan açıklama ile İDSO DENİZBANK Konserinin iptal edildiği duyuruldu. İDSO- İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası yönetimi bir dileğini de müzikseverler ile paylaştı:
“Sizlerle konserlerimizde en kısa sürede yeniden buluşmayı diliyoruz.”
İDSO- İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası

Yenimahalle Kent Orkestrası öğretmenler için söyledi

NAZIM Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak düzenlenen Yenimahalle Belediyesi Kent Orkestrası Akustik Günler Konserinde, Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK), Destek Eğitim Merkezleri, kreşler ve gündüz bakımevleri, spor merkezleri ve yüzme havuzlarında eğitim veren öğretmenler keyifli bir konser akşamı yaşadı.
Dinleyicilerin hoşça vakit geçirdiği konser akşamında, Yenimahalle Belediyesi Kent Orkestrası sanatçılarından Tolga Kaya, Coşkun Koyuncu ve Pırılay Pekpak Türk Müziği’nin efsane isimleri Barış Manço, Cem Karaca ve Sezen Aksu’nun sevilen şarkılarını Yenimahalle’nin öğretmenleri için seslendirdi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ ÇAĞDAŞ TÜRKİYE’NİN MİMARLARIDIR”
Pandemi süreci nedeniyle öğretmenlerin çok zor şartlar altında eğitim hizmeti vermeye çalıştığını belirten Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Dünyayı ve ülkemizi sarsan corona virüs salgını nedeniyle birçok hizmetin aksadığı bir dönemde en önemli yük öğretmelerin üzerine binmiş durumdadır. Öğretmenlerimiz çağdaş Türkiye’nin mimarlarıdır Öğretmenlere sahip çıkmak her yöneticinin görevidir. Yenimahalle’de göreve geldiğimiz günden bu yana eğitimi her zaman ilk sıraya koyduk ve eğitim için yapılacak yatırıma öncelik verdik. Bu düşünceyle çalışmaya, Baş Öğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği aydınlık yolda yürümeye devam edeceğiz. Bu zor şartlarda çocuklarımızı daha iyi yetiştirmek için büyük bir gayret gösteren eğitimcilerimizin öğretmenler gününü kutluyorum” dedi.