İş Sanat 17. dönem müzik etkinlikleri başlıyor

►AÇILIŞ KONSERİ’NDE BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI VE ÜÇ GENÇ SANATÇI SAHNE ALACAK
İş Sanat, 17. sezonun açılış konserinde, genç ve dinamik üç sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz sezon, Parlayan Yıldızlar Meriç Soylu Ödülleri’nin “en parlak yıldızı” seçilen obua sanatçısı Gülin Ataklı, genç yaşlarına rağmen olgun yorumlarıyla takdir toplayan tenor Doğukan Kuran ve soprano Ayşe Şenoğul sezonun ilk konserine taptaze bir soluk getiriyor. Bu üç genç yeteneğe sahnede, Avrupa’nın en iyi senfonik topluluklarından biri olma yönünde hızla ilerleyen Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor. 2014’te bir ilke imza atarak Londra’daki BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olan; bu yılın Şubat ayında Viyana’dan Almanya’ya uzanan ve başarılı bir turne gerçekleştiren topluluğun şefliğini ise BİFO onursal şefi Gürer Aykal üstleniyor.
Konserde şu eserler seslendirilecek.
G. Verdi La Traviata Operasından Violetta’nın aryası E strano, e strano… Follie, follie… Sempre Libera
G. Rossini Sevill Berberi Operasında Figaro’nun aryası Largo al factotum della citta
D. Cimarosa Obua Konçertosu, C Minor
G. Donizetti Don Pasquale Operası’ndan Norina veDr.Malatesta’nın aryası Pronta io son
A. Borodin Senfoni No3
E. Korsakov İspanyol Kapriçyosu Op.34
►KÜÇÜKÇEKMECE’NİN ÇINARLARINA FASIL ZİYAFETİ
Küçükçekmece Belediyesi Yaşlılar Günü dolayısıyla Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlediği özel etkinlikte Küçükçekmece’nin yaşlı çınarlarını bir araya getirdi.
Yaşları 55 ve 85 arası değişen saz ve söz sanatçılarından oluşan Fındıkzade Üsküp Derneği Fasıl Grubu’nun sahne aldığı etkinliğe, ilçede ikamet eden yaşlı vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.
BalkanlıRumelili ve Trakyalılar Yardımlaşma, Dayanışma, Kültür ve Eğitim Derneği’nin katkılarıyla düzenlenen gecede, Fındıkzade Üsküp Derneği Fasıl Grubu, Fasıl ve Rumeli türkülerinden oluşan repertuarıyla izleyenlerden tam not aldı.
Programa, Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Recep Şencan’da katıldı. Şencan, yaşlılara “Sevgili Gençler” sözleriyle seslendiği konuşmasında, “ İnsan hissettiği yaştadır. Sizler, bizim çınarlarımızsınız. Gençler, acemilik yapabiliyor ama doğrular çınarların gölgesinde bulunuyor. Kendimizi sizlere borçlu hissediyoruz. Bizlere hakkınızı helal edin. Elimizi bırakmayın ve dualarınızı eksik etmeyin” diye konuştu.
Küçükçekmece Tevfikbey Mahalle Muhtarı Yaşar İnan’da tüm ilçe yaşlıları adına Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ve programda emeği geçenlere teşekkür etti.Şencan, tüm yaşlılar adına Mahalle Muhtarı Yaşar İnan ve Koro Şefi Yılmaz Kaynakçı’ya çiçek takdim etti.
Programda Küçükçekmece’nin çınarlarının hayat tecrübelerini anlattığı röportajlardan oluşan ve Küçükçekmece Belediyesi tarafından kitap haline getirilen Hayat Ağacı isimli eserin tanıtımı da yapıldı. Yaşlı vatandaşların ‘Hayat nedir?’ sorusuna verdiği yanıtlar ve röportajlardan oluşan barkovizyon gösterisi izleyenlere duygusal anlar yaşattı. Program sonunda yaşlı vatandaşlara Hayat Ağacı isimli kitap ve karanfil hediye edilerek, aşure ikram edildi.