Ekran Alıntısı-10Murat Paşa Belediyesi Sigorta Shop’un, bu sene müthiş bir transfere imza attı. Kısa sürede Sultanlar Liginin Hürrem Sultanı lakabını alan Maria Markova, hemen her maçta 20 sayı üzerinde oynayarak şu anda ligin sayı kraliçesi. Neden 2001 doğumlu, 1.98 M boyunda Markova’yı gündeme getiriyorum. Çünkü Rusya’nın A milli formasını giymemiştir. Bu çok önemli çünkü FIVB, "voleybolcu devşirme yönteminde" 15 Eylül 2023 tarihinde aldığı karar sonucunda bir ülkenin A milli takımında forma giymiş voleybolcular, artık devşirilse bile yeni ülkesinin milli takımında görev yapamayacak. Yani yeni Vargas’ların yolu hemen hemen kapandı. 
Diğer taraftan birçok kulüp ve ülke Markova’nın peşinde, ligin iki dev takımı Vakıfbank ve Eczacıbaşı, transfer yarışına girdi. İki kulübün de bu transfer için şartları sonuna kadar zorlama kararı aldığı belirtildi. Ancak, Murat Paşa Belediyesi Sigorta Shop Spor Kulübü Başkanı Aydın Kaya, “bu sezon sergilediği performans ile ilgileri üzerine toplayan 'Hürrem Sultan' lakaplı oyuncusu Marina Markova’yı VakıfBank'ın baş antrenörü Guidetti'nin, kulübün izni olmadan transfer etmek için aradığını açıklayan Kaya, İtalyan antrenörün etik şekilde hareket etmediğini ve doğru bir yöntem izlemediğini, benzer girişimde bulunan THY ve Vakıfbank’la transfer masasına oturmayacaklarını” ifade etti.
Şimdi takımları bırakalım, Avrupa, Voleybol Millet Ligi (VNL) Şampiyonu Milli takımımıza dönelim. Bu başarıda tatbiki Vargas’ın pasör çaprazı olarak rolü çok büyük. Yeni antrenör D.Santarelli takıma yeni bir heyecan kattıysa da, Milli takıma aday oyunca seçimlerinde ciddi hatalar yaptı. En önemli başarısı Pasör çaprazı olan ve Vargas’ın gelmesiyle yedek durumuna düşen Ebrar’ı 4 numara köşe smaçör olarak takıma monte etmesidir. Ebrar ve Vargas ikilisinin liderliğinde Sultanlar başarıdan başarıya koştu. 
Bilindiği gibi Türkiye’de en önemli sıkıntı 4 Numara Köşe Smaçör yetiştirmektir. Şu anda, Hande Baladin, İlkin Aydın, Tuğba Şenoğlu, Saliha Şahin (Polonya’da), Meliha Diken ve Derya Cebecioğlu’nu (Japonya’da) sayabiliriz. Ancak başarıların devamı için yeni Hande’ler, yeni Zehralar yetişmemiz gerekir. Eğer Maria Markova Türk vatandaşlığına alınırsa, uzun yıllar voleybolun en önemli pozisyonu olan 4 Numara Köşe Smaçör sıkıntısı yaşanmaz. Hazır ülkemizde oynarken, Rusya A milli takımında da oynamamışken Maria’yı başka ülkeye kaptırmayalım.