2019

Utku ŞENSOY

Bazıları için olabildiğince güzel, bir kısmımız için ise hüzünlü, tatsız anılarıyla koskoca bir yılı geride bıraktık. Türkiye gibi ülkelerde ne yazık ki güzel haberlere hep hasretiz. Biz haberciler haber verirken “felaket tellal” i gibi hissederiz kendimizi. Ne yapabiliriz ki? Ülkede her şey İsveç-Norveç-İsviçre deki gibi güllük gülistanlık da biz mi göremiyoruz? Ya da görüp de yazmıyoruz? İşçi-çiftçi-üretici-memur-emekli-öğrenci çok mutlu, müreffeh, bir eli yağda bir eli balda yaşıyor da biz mi yazmıyoruz?
Neyse yeni bir yıla, yeni umutlara saatler kala negatif olmanın hiç de alemi yok!Geriye değil her zaman ileriye bakmakta yarar var. Hoş geldin 2019, ailelerimize, ülkemize, bölgemize, dünyamıza, tüm insanlığa huzur, mutluluk, refah ve barış getirmen dileğiyle…
İşte, “pozitif düşünelim her şey yolunda gitsin”, “olumlu olsun” düşüncesinden hareket edip, 2019’un umut vaat eden, olumlu beklentilerinden derlediğimiz ufuk turumuz;
TURİZM
Umut vaat eden ilk haberimiz turizmden;
Güney’deki Suriye komşularımızdaki ve sınırımızdaki belirsizliklere rağmen, 2018 yılı turizm açısından iyi geçti. İlk kez 2014 yılında 40 milyon turist bandında olan turist sayımız, 2018’i 40 milyonu da geçerek tamamlıyor. Şimdi dikkatler 2019 yılında. Rakam ise umut vermekten, hatta hayalden de öte… Tam 50 milyon turist!Almanya merkezli dünyanın en büyük turizm şirketi TUI, Türkiye›ye seyahatlerde 2019 yılında büyük birartışyaşanacağını tahmin ediyor. Bunun için en önemli etkenin Türkiye›deki“fiyat-hizmet kalitesi ilişkisinin rakipsiz olması”. İnşallah bu konuda hiçbir ödün vermez ve kaliteyi düşürmeyiz.
JAPONYA
Dünyanın en büyük ekonomilerinden Japonya, yüzbinlerce yabancı işçi almak istiyor!
Nüfusu hızla yaşlanan ve genç işgücüne gereksinim duyan Japonya, önemli bir karar verdi. İşgücü ihtiyacını karşılamak amacıyla 2019’dan itibaren yüzbinlerce yabancı işçinin ülkeye kabul edilmesini planlıyor. Tokyo bu çerçevede, Nisan ayında yeni bir vize sistemini yaşama geçirmeyi hedefliyor.
Başta, Kamboçya, Çin, Endonezya, Moğolistan, Myanmar, Nepal, Tayland, Filipinler ve Vietnam›dan işçilerin yoğun biçimde Japonya›ya gitmesi beklenirken, kim bilir belki ülkemizden de gurbetçiler için yeni bir ekmek kapısı açılabilir. Almanya’dan sonra sıra Japonya’ya da gelebilir.
SURİYE
4 milyona yakınSuriye’ li mülteciyi barındıran Türkiye, bu konuda dünyadaki en büyük sığınmacı merkezi. Böylesine büyük bir kitleyi evimizde barındırmanın maddi manevi sancılarını yaşıyor ve tüm olumsuzlukları ulusça tek başımıza göğüslüyoruz. Milyarlarca dolarlık ek yük doğrudan bütçeye, vergi mükelleflerinin sırtına biniyor. Ama tünelin sonunda bir umut ışığı görünmeye başladı! Birleşmiş Milletler, 2019 yılında çoğu Türkiye’den olmak üzere 250 bin Suriyeli sığınmacının ülkesine döneceğini tahmin ediyor. Hadi hayırlısı diyelim, Suriye’de çatışma ortamı sona erer de evlerinden, yurtlarından olan bu insanların geri dönüş hız kazanır. Darısı ülkemizdeki tüm Suriyelilerin başına diyelim.
Az da olsa olumlu haberlere ne kadar da hasret kalmışız değil mi? Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler, «2018 Mutluluk Raporu” nu yayınladı.Ülkelerin kişi başına düşen gayri safi milli hasılası, ortalama yaşam süresi, sosyal yardımları, özgürlük, güven ve refah gibi kriterlerine bakılarak bağımsız uzmanların hazırladığı «Dünya Mutluluk Raporu»na göre ilk sıralar yine İskandinav ülkelerinin oldu.Finlandiya Norveç ve Danimarka ilk 3 sırayı paylaştı. Yeni yıl yeni umutları da beraberinde getirir, belki bir gün ülkemizi debu ülkeler arasında en üst sıralarda görebilme umuduyla, sağlık mutluluk huzur dolu bir 2019 diliyoruz.