Ankara’nın gündemi kalabalık

Güray SOYSAL 

 

BU DOSTLUĞUN ALTINDAKİ GERÇEK

11 Ağustos1993’te terör örgütünü insanlığa sığmayan saldırısı sonunda Mardin’de şehit düşen Abdülkerim Bayraktar, bugün herkesin gıpta ile baktığı Ankaragücü-Bursaspor dostluğunun mimarı olarak günümüze kadar geldi.Maçlar sırasında 6 ncı dakikayı gösterdiğini Bursasporlular, 16 ncı dakikada ise Ankaragüçlüler ayağa kalkar ve haykırır.
Bu dostluğun mimarı rahmetli Abdülkerim Bayraktar ve ikizi Fehmizat Bayraktar’ın ablası Ayşe Bayraktar Ankaragücü-Bursaspor dostluğu hakkında konuştu.
Yıllar önce kurulan dostluğun devamlı olmasını isteyen Ayşe Bayraktar ablamız, hem Ankaragücü, hem de Bursaspor’un yeni sezonda başarılı olması için, dua edip duruyor.

KULÜPLERİN SANCISI

1936 yılından bu yana, 19 Mayıs Stadı yıllardır kapısını Ankaralı sporseverlere hep açtı.
Şimdilerde kapı sporseverlerin yüzüne kapanmak üzere…
Zira…
Gençlerbirliği ve Ankaragücü’nün maçlarını nerede oynayacağı konusunda bir türlü aydınlanamıyor.
1923’de kurulan Gençlerbirliği ile 1910 yılının köklü ekibi olup, günümüze gelen Ankaragücü’nün yeni sezonda oynayacağı statlar bir türlü gün ışığına çıkamadı.
Bu kulüplerimizin futbolcuları, kolları sıvayıp, çalışmalarına başladı bile.. Ama bu takımlarımız, maçlarını hangi stat ve şartta nerede oynayacağı belli değil..
Bu sorunun, sadece Gençlerbirliği ve Ankaragücü’nün değil, tüm Ankaralılara ait olacağını tekrarlamakta yarar var. Sahipsiz Ankara’ya sahip çıkacak bir yetkili ortaya çıkarsa, onu da şimdiden “babayiğit” olarak ilan edeceğim.
Bu böyle biline…

KIZLAR TAMAM DA, ERKEKLERE NE OLDU?

Güney Kore’deki Dünya Tekvando şampiyonasında kızlarımız yine göğsümüzü kabarttı.
Nur Tatar ve Zeliha Ağrıs altın, Hatice Kübra İlgün ise gümüş madalya alarak bizleri de gururlandırdı.
Buraya kadar, kızlar adına her şey güzel.
Madalyonun tersine çevirdiğimiz de erkeklerimiz ise sınıfta kaldı.
Başta Servet Tazegül, bir üst sıklete geçince, başarılı olamadı ve diğer takımdaşları erkekler gibi koskoca sıfır çekti.
Sonuçta, bayanlarımız tam not alırken, erkeklerimiz bol sıfırla sınıfta kaldı.

ATİLLA BAŞKAN UNUTMUŞ

Önümüzdeki futbol sezonun isim babasının kim olması gerektiğini defalarca yazmıştım. Ben her zaman Türk futbolunun temelindeki harcın sahibinin Orhan Şeref Apak’ın bu isme layık olduğu görüşümü tekrar ediyorum.
Süleyman Seba, Hasan Doğan ve Turgay Şeren’den sonra, önümüzdeki sezondaki isim babasının Orhan Şeref Apak olması konusunu hep gündemde tutacağım.
Bu haykırışım karşısında yalnız kalmağımı öğrendim.
Son olarak, Milliyet’ten Atilla Gökçe’den ses geldi. Hem de Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören’in patronluğunu yaptığı Milliyet gazetesindeki spor yazarı Atilla Gökçe, bu haykırışı dile getirdi.
Bir dönem TSYD Genel Başkanlığımızı adam gibi yapan Atilla Gökçe’nin geçen haftaki Milliyet gazetesinde yayınladığı yazısının sonuna kadar kalıbımı basarım. Ellerine sağlık…
Benim de unuttuğum, isimleri yazısında gündeme getirmiş.
Ancak…
Atilla Gökçe Başkanım, sıraladığı isimler içinde en önemlisini unutmuş. Kendisi ile yaptığım telefon konuşmasında bana hak verdi. Bu Orhan Şeref Apak eksikliğini en kısa zamanda gündeme getireceğini söyledi.
Çünkü…
Orhan Şeref Apak, Türk futbolunun temelindeki isimdir.
Hiçbir zaman unutulmayı hak etmemişti.