Ankara’nın öksüzlüğü

Güray SOYSAL

DEDİĞİMİZ ÇIKACAK GİBİ…

19 Mayıs Stadı yıkılıp yerine yenisi yapılmalı dedik ve bu konuda hep ısrar ettik.
Gerekçem ise, bu stadın eskidiği yönündeydi.
Sonunda 19 Mayıs Stadı yıkıldı.
Şimdilerde o boş araziye bir el atıp, üzerine modern bir tesis yapılması konusu bekliyor.
19 Mayıs’a yıllardır hizmet verenler, bu konuda yeterli çabayı gösterecek yönetici kişinin kıpırdanmasını bekleyip, duruyor.
Bundan önceki yazılarımla, 19 Mayıs Stadı’nın sorunu çözmeyeceğini dile getirmiştim. Eryaman Stadı gündeme gelmişti ama biz bu tesisin zamanında bitmeyeceğini sık sık dile getirdik.
Hadi, 19 Mayıs’ın yapılması yıllar alacaktı, ama Eryaman Stadı’nın hizmete girme olayı, devre bitine kadar hep kulak arkasına atılacak ve sahipsiz Ankara bu hüviyetini bir kez daha ortaya koyacak.
Anlayacağınız, bırakın 19 Mayıs Stadı’nın yerine yeni stat yapımı konusunu, işin yüzde 80’i biten Eryaman Stadı’nın durumu hakkında bir yetkili çıkıp da yüreklere soğuk su serpmeyi bile düşünmüyor.
Ama, başta Başkentliler, Ankaragücü ve Gençlerbirliği ise bu kimsesizlik ile boğuşup duruyor.
Anlayacağınız, su gelene kadar kurbağanın gözü patlayacak gibi.

TÜRK SPORUNUN GURUR ABİDELERİ

Türkiye Tekvando Milli Takımları Teknik Direktörü Ali Şahin, Dünya Tekvando Federasyonu tarafından yılın teknik direktörü seçildi. Milli tekvandocumuz İrem Yaman da yılın en iyi bayan sporcusu ödülüne layık görüldü.
Katılımcıların oyları sonucunda uzun yıllardır başarıdan başarıya koşan Türkiye Tekvando Milli Takımlar Teknik Direktörü Ali Şahin, en yüksek oyu alarak 2018 yılının dünyada en iyi teknik direktörü ödülüne layık görüldü. 2018 yılında Avrupa şampiyonluğunu elde eden ve Rusya ile Tayvan Grand Prixleri’nde altın madalya kazanan İrem Yaman da yılın en iyi bayan sporcusu seçildi.
Artık, güreşle birlikte Türk sporunun lokomotifi olan tekvandocularımızın sergilediği bu güzellikleri ile hep gurur duyuyoruz.
Tıpkı Başkan Metin Şahin gibi…

İŞTE, 1936’DAKİ 19 MAYIS STADI

Birçok maça şahit olan ve Ankaralıların gözdesi durumunda bulunan 19 Mayıs Stadı’nın yerinde şimdilerde yeller esmeye başladı.
“Ne zaman yenisi yapılacak” sorusunun cevabını verecek bir babayiğit henüz ortaya çıkmadı.
Oysa…
1936’de İtalyan Vietti Violi’nin 20 bin 600 kişilik bu muhteşem projesi yıllarca Ankaralılara hizmet vermişti.
69 final maçlarına ev sahipliği yapan 19 Mayıs Stadı’nın etrafında at yarışlarının yapıldığını da sanıyorum çoğumuz bilmiyorduk.
Bu fotoğraf sayesinde öğrenmiş olduk.
O günlerde Türkiye’nin ortasında yer alan Ankara’nın 19 Mayıs Stadı Başkentlilere her türlü güzellikleri sunmuştu.
Şimdilerde ise yıkılan spor tesisi kaldı.

Şimdi ne yapıyor? SERVET TAZEGÜL

Bir dönem Türk Tekvandosunun “Altın çocuğu” olarak gösterilen Server Tazegül, 26 Eylül 1988’de Nurberg’de dünyaya geldi. Kısa zamanda tekvando sporuna merak saran ve başarıları ile Türk Milli takımının asları arasına giren Servet Tazegül, 68 kiloda Dünya ve 2012’de Londra Olimpiyat Oyunları’ndan altın madalya kazandı. Azeri kökenli bir ailenin çocuğu olan bu başarılı sporcu ilerleyen yaşına rağmen hâlâ salonlarda spor yaparak gençlere örnek olmaya çalışıyor. Halen Almanya’da yaşayan Servet Tazegül, Gençlik ve Spor Bakanlığındaki müşavirlik görevine başlamak için gün sayıyor.

OTURDUĞU YERDEN PARA KAZANIYOR

Ülkemizde nüfusumuzun artmasına karşın, spordaki gelişmeyi bir türlü beceremiyoruz.
İşte son bir örnek.
Fenerbahçe ile sözleşmesi henüz feshedilmeyen Phillip Cocu, takımın Avrupa Ligi’nde gruptan çıkmasıyla birlikte 15 bin Euroluk primin sahibi oldu.
UEFA Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Fenerbahçe, Dinamo Zagreb ile golsüz berabere kalarak son maçlar öncesinde ikinci tura yükselmeyi garantiledi. Son 32’ye kalan Sarı-Lacivertlilerde ilginç bir gelişme yaşandı. Ankaragücü yenilgisi sonrası kovulan Hollandalı teknik direktör Phillip Cocu’nun sözleşmesinin henüz feshedilmediği ortaya çıktı.
Feshedilmeyen sözleşmesinde “UEFA Avrupa Ligi’nde gruptan çıkılması halinde prim alır” şeklinde bir madde bulunan 48 yaşındaki teknik adam, 15 bin Euroluk primin sahibi oldu.
Gördünüz değil mi, iş bilmez insanların Türk sporunun başına neler açtığını. Sadece bir örnekle gündeme getirmek istedim.