Başkentte spora verilen önem

Güray SOYSAL

BU FAALİYETLER ANKARA’DA NEDEN YOK

İnsanın garibine gidiyor.
Bazı İl ve ilçeler spor olaylarına önem verirken, Ankara’yı yönetenler, hala kulağının üzerine yatmış durumda. İşte, dikkatimi çeken son spor faaliyeti şu.
İBB Spor İstanbul tarafından düzenlenen ve koşuculara seri yarış imkanı sunan ‘İstanbul’u Koşuyorum’ etkinliğinin üçüncü özel etabı olan Tarihi Yarımada Koşusu, 500 sporseverin katılımıyla tarih ile içe içe bir parkurda koşuldu
100 gönüllünün de görev aldığı 5 kilometrelik parkurda gerçekleştirilen çipli koşuda, Kadınlar Genel Klasman Kategorisi’nde 21:56 dakikalık derecesi ile Çığıl Uzun bitiş çizgisine ilk ulaşan koşucu oldu. 22:07 dakikalık derecesi ile Meral Diler ikincilik kürsüsüne çıkarken, 24:03 dakikalık derecesi ile Gülçin Ayşe Atay yarışı üçüncü olarak tamamladı. Erkekler Genel Klasman Kategorisi’nde ise birincilik kürsüsüne 15:41 dakikalık derecesi ile Doğa Nalbantoğlu çıkarken, 17:05’lik derecesi ile Diyar Öztürk ikinci, 17:12’lik derecesi ile Anlahed Belhak Nakib üçüncü olarak yarışı tamamladı.
Dediğim gibi kulağının üzerine yatan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, mışıl mışıl uykularından en kısa zamanda uyanır da, Başkent Ankara böyle güzellikleri izler.

GELİŞEN ULUSLARARASI YÖNETİM KADROMUZ

40 yıldır Salim Kıyıcı’yı tanırım.
11 yaşında başladığı Tekvando’daki başarısını, dün hem tahsilinde, hem de sporunda da ortaya koydu. Ankara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Kıyıcı, Türkiye’de Kıck Boks’un gelişmesinde de çok emek verdi.
1966 Ankara doğumlu olan Salim Kıyıcı, Kıck Boks’un her dalında görevde bulundu ve sonunda Başkanlık koltuğuna, bileğinin gücüyle oturdu.
Sonra…
Dünya Kıck Boks Federasyonun Yönetim Kuruluna girme başarısını gösterdi.
Sırada, Kıck Boks’un olimpik olması var.
O konuda eli kulağında…
Çok değil, Salim Kıyıcı ve ekibi, önümüzdeki yıllarda bu hedefine de ulaşacak güçte.
Şimdiden hatırlatırım.

BARİKATSIZ BİR DÜNYA İÇİN…

Hepimiz engelli olmaya adayıyız.
Onun için, engellilere sahip çıkarken, hep saygılı davranmalıyız.Bu işin içinde sporcularda olunca, işin şekli daha başka bir şekilde karşımıza çıkıyor. İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli, Barikat Film Festivali kapsamında Sessiz Çığlık Bisiklet Kulübü’nün düzenlediği ”Barikatsız Bir Dünya İçin Hayata Pedal Çeviriyoruz” etkinliğine katılarak pedal çevirdi.
Etkinlikte kimler yoktu ki…
Sessiz Çığlık Bisiklet Korteji’ne engelli grupları, bisiklet kulüpleri, yabancı ataşeler, siyasiler ve yüzlerce vatandaş katıldı. Korteje katılanlar, Mecidiyeköy Cevahir AVM önünden başlayarak Beykoz Belediyesi önüne kadar bisiklet sürdü. Bu etkinliği yapanları kutlarım.
(Atila Güvenç’e teşekkürlerimle)

Unutulmayanlar / RAİF ÖZEL

Kendini bildi bileli halterin içinde olan Raif Özel Ankara’ya bağlı Hasanoğlan kazasında doğru ve bugün 58 yaşında bulunuyor. Bir yandan tahsilini, diğer taraftan halterini geliştiren ve Süper Ağır Sıklet Halter Şampiyonumuz Ali Tan’ın yeğeni olan bu halter sevdalısı Raif Özel, Gazi Üniversitesini bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi görevinde bulunuyor. Sporculuk dönemin de kilosunda birçok Türkiye rekorunun sahibi olan bu isim, halen Halter Federasyonu teknik Kurulunun başında yer alıyor. Halter Milli takımının teknik direktörlüğünü de yapan Raif Özel Kezban Kara ile evli bulunuyor.

ESKİLERİ HATIRLAMAYANLAR

Bir dönem, kampta içtikleri Cola’nın fiyatı nedeniyle mahkemelerde sürünen futbol emekçileri bugün unutulmuş durumda.
Hem de, daha öncekiler ve şimdikilerce…
Futbolumuzun kalkınması için, 40 kuruş karşılığında görev yaptıkları dönemlerde, ailelerini bile unutup, yararlı iş çıkartanlar, şimdilerde bir kenara bırakılmışlığın ezikliğine muhatap oluyorlar.
Oysa günümüzdeki imkanlara baktığımızda…
Futbol Federasyonun mali durumundaki iyiliğinden, çalışanların bir eli yağda, diğeri ise balda olup, keyifler yerinde bulunuyor. Allah çok daha artırsın…
Ama…
Zamanında önlerine çıkan maddi sıkıntılar nedeniyle de olsa büyük hizmet verenlerin bugün bir kenara bırakılması işin en garip tarafı.
Oysa…
Davetler ve özel günler için onların hatırlanması gerekir.
Tüm bunlara rağmen vefakar bir insan görüntüsündeki Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in bu konuya el atması gerekir. Bir dönemin futbolumuzun fedakarlarının hatırlanması, hem futbolumuz adına, hem de “kadirşinaslık” düşüncesini gündemde tutacağı görüşündeyim.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Hiçbir tohum, asla çiçeğini göremez. ZEN DEYİŞİ