Spora siyaset bulaştırmayın

Güray SOYSAL

YÖNETİMDE KADININ ADI YOK

Son dönemlerde kadın futbolu dünyada büyük ilgi görüyor. Ülkemizde de bu konuda da ilgi kıpırdar duruma geldi.
Kadın futbolcu sayımız ve hakemlerimiz ise her geçen gün artıyor.
Ancak…
Profesyonel takımlarımızda kadın yöneticilerin izine rastlanamıyor.
Hele hele Ankaragücü ve Gençlerbirliği’nin mevcut yönetim kuruluna baktığımızda kadının varlığına rastlanamıyor.
Bu düşünceden vaz geçmek için Ankaragücü’nün önünde büyük bir fırsat bulunuyor.
Olağanüstü Genel Kurul yapmaya hazırlanan Başkan adayları kadrolarına kadın yönetici alırlarsa, futbolun sadece erkek işi olmadığını görürüz.
Bugüne kadar kadınları hep “Es” geçen ve kadrolarını hep erkeklerle dolduran Ankaragücü ve Gençlerbirliği’nin mevcut görüntüsünün teklifimle, güzellik konusunda, bayağı mesafe alacak.

HELAL OLSUN ŞENOL GÜNEŞ

Bir dönem giyimi, kuşamı ile uğraştılar.
O gittiği her yerde adamlığı ile görüntü verdi.
O hep önce işini iyi yaptı.
Ve adamlığını ve doğruluğunu bir kez daha gösterdi, Avrupa’nın göbeğinde.
Fransa milli maçından sonra, kuyruk acısı içinde kıvranan, ev sahibi ülke gazetecisinin “tuzak” sorusunu cevaplandırırken insanlıktan da dersler verdi ve şöyle dedi:
“Asker selamı vermekle kötü bir niyet yok. Askerlerimizi birisini öldürsün diye göndermiyoruz. Kendimizi korumak için yapıyoruz. Bu benim işim değil. Trump’ın işi, Macron’un işi.”
Ağzına sağlık Şenol hocam.
Sporu siyasete alet eden O kafalara öyle bir ders verdi ki, her türlü takdirim, Şenol Güneş’e olacak.
Adamlığını yine gösteren bu spor adamı, siyasilere de, gereken cevabın en güzelini kafalarına vura vura verdi.
Tabii anlayan oldu ise…

MADALYA DEPOSU

Sporun ana ve babası Atletizm ve Cimnastik olduğunu herkes kabul eder.Son dönemlerde Dünya Cimnastiğine mührünü, Amerikalı Simone Biles kazıdığını bir kez daha anladık.
Cimnastiğin bu pırlanta kızı Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası tarihinin en fazla madalya kazanan kadın sporcusu oldu. Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen 49. Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası’nın 5. gününde kadınlar takım finali yapıldı.
Simone Biles, Jade Carey, Kara Eaker, Sunisa Lee ve Grace McCallum’dan oluşan ABD Kadın Milli Takımı, 172,330 puanla üst üste 5. Dünya şampiyonluğuna ulaştı. Dünya şampiyonalarındaki madalya sayısını 25’e (19 altın, 3 gümüş, 3 bronz) çıkaran Biles, böylece Rus Svetlana Khorkina ile paylaştığı Dünya Artistik Cimnastik Şampiyonası tarihinde en fazla madalya kazanan kadın sporcu unvanını tek başına ele geçirdi.
Darısı bizimkilerin başına…

GELİŞEN CİMNASTİĞİMİZ

Yıllardır olimpiyatta temsil edileceğimizi söyleyenlerin uyutması ile, cimnastik sporumuz hep yerinde sayıp, dururdu.
Sonra…
İşin içinden Suat Çelen gelince, işler ters çalışmaya başladı.
Başarı yolunu bilen Başkan Suat Çelen ile Türk cimnastiği istenilen düzeye gelmeye başladı.Tutya Yılmaz ve Ümit Şamiloğlu’dan sonra ortaya çıkan cimnastikçilerimiz sayesinde Dünya’daki yerimizi almaya başladık. Son olarak İbrahim Çolak, Nazlı Savranbaşı, Ahmet Önder ve Ferhat Arıcan Tokyo Olimpiyatında, bileklerinin hakkı ile bizleri temsil edecek. Bu sporcularımızla ne kadar gurur duysak az..

Unutulmayanlar / ALİ ŞAHİN

Tekvando Milli Takımızın teknik patronluğunu yapan Ali Şahin Konya’da dünyaya geldi. Halen 52 yaşında bulunuyor. 11 yaşında televizyon izlerken bu spor dalına merak sardı. Bir yandan tahsil hayatını sürdüren Ali Şahin sporcu kariyerine 1983 yılında adım attı. Genç milli takımda yer alan bu başarılı spor adamı, 14 yıl boyunca uluslararası müsabakalarda ay yıldızlı formayı giydi. Bu süre içinde 2 Avrupa, 2 Dünya ikinciliğinin yanı sıra 1988 Seul ve 1992 Barselona olimpiyatlarında beşinci oldu. Aktif sporculuk hayatını kapattıktan sonra antrenörlüğe başlayan Ali Şahin Üniversite oyunlarında görev aldı.2004’de Milli Takım Teknik Direktörlüğüne getirilen Ali Şahin 3 olimpiyata katıldı. Bu süre içinde çalıştırdığı sporcularının 1 altın, 2 gümüş madalya kazanmasını sağladı.1998 yılında Dünya’nın en iyi Tekvando Teknik Direktörü seçildi. Bu başarılı antrenör halen Tekvando Milli Takımdaki görevine devam ediyor.

ÇOTANAK STADI DA BİTTİ

Türkiye’nin çeşitli kentlerine spor tesisleri yapılıyor.
İlgilileri alkışlıyorum.
Buna son örnek Giresun’daki Çotanak Stadını gösterebilirim.
Bu kentimizde yapımı süren 22 bin 28 seyirci kapasiteli Çotanak Stadı’nın koltuk montaj çalışmalarında sona yaklaşıldı.
Stadyumda, bin kişilik olimpik yüzme havuzu, spor salonu, antrenman sahası ve mağazaların yer aldığı komplekste inşaat çalışmaları devam ediyor.
Tribünlerde 84’ü protokol, bin 413’ü VIP ve loca, 75’i engelli seyirci, 76’sı basın, 20 bin 380’i seyirci olmak üzere toplam 22 bin 28 koltuk yer alıyor.
Çok güzel stada kavuşan Giresunlulara bu stat eli kulağında, en kısa zamanda açılacak.
Bizim garip Ankara’da yıkımından bu yana 19 Mayıs’ın yerine bir çivi bile çakılmadı.
Bizleri üzen tarafta bu.

SIRADA LONDRA VAR

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonasındaki gurur abidelerimiz Busenaz Sürmeli, Busenaz Çakıroğlu ve Elif Güneri, olimpiyat kotası almak için kollarını sıvadı.
Bu üç başarılı Kadın boksörümüz, önümüzdeki günlerde Londra’da yapılacak kota müsabakaları için ringe çıkacak. Bu cengaver kızlarımız kotayı alıp, ülkemize döneceğine kalıbımı basarım.

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Sadelik en yüksek gelişmişlik düzeyidir. LEDONARDO DE VİNCİ