Tesis… tesis… tesis…

Güray SOYSAL

İŞTE 19 MAYIS STADI

Ben yazmaktan, yetkililer umursamazlıklarını yapmaktan bıkmayacak, anlaşılan…
Yurdun çeşitli kentlerinde spor tesisleri ortaya çıkarken, Ankara’nın garipliğini ve kimsesizliğini her fırsatta dile getireceğim.
Esasen da 19 Mayıs’ın durumu son örnek değil. Tarihi stat günümüzde gerekli görevi yapamadığını bilenlerdenim.Ya restore edilip, çağdaş bir görüme bürünmeli, ya da yıkılıp yerine yenisi yapılmalı diye bangır bangır bağırıp, durdum.
Sonunda…
19 Mayıs Stadı dümdüz edildi ve tarla görüntüsüne büründü.
Meslektaşım Süreyya Oral, bu fotoğrafı getirince, yine yukarıdaki sözleri sarf etmek zorunda kaldım. Sonunda burada yapılması düşünülen spor tesisisin ne zaman ortaya çıkacağını herkes gibi bende merakla bekliyorum.
Yeter ki, Ankara sevdalısı olan Milletvekili, Bakan veya bürokratlar ortaya çıksın.

BAYRAM HOCAM DA GİTTİ

Giden, gidene….
Dünya iyisi ve tam bir halk kahramanı olan Bayram Şit büyüğümde vefat etti.
1930’da Denizli’nin Acıpayam ilçesinde dünya gelen merhum Bayram Şit 1952’deki Helsinki olimpiyatlarında 62 kiloda elde ettiği altın madalya ile güreşteki başarılılar listesine girdi. Sonra elde edilen yüzlerce yurtiçi ve yurtdışı müsabakalarda kilosunda bileği bükülmemişti.
Daha sonra bıraktığı faal sporculuk hayatında gittiği Fransızlara güreşi öğreten adam olarak tanındı.
Bilahare yaşın verdiği fiziki özellik nedeniyle köşesine çekildi.
Sununda 89 yaşında hayata gözlerini kapattı.
Güreşin hep içinde olan bu büyük güreş ustası şimdilerde Türk Güreş Vakfı’nın Karşıyaka’daki ikametgahında uyuyor.
Rahat uyu, büyük güreş adamı…

CEBECİ STADININ YERİ

Geçenlerde Cemiyet olarak Ankara Büyükşehir Beledi Başkanı Mansur Yavaş’a nezaket ziyaretinde bulunduk.
Konuşmalar günlük siyasetle ilgili olunca, duramadım yine spor yazarlığım kabardı ve 19 Mayıs ile Cebeci Statlarının ne olacağını sordum, Başkan’a.
Başkan Mansur Yavaş, 19 Mayıs Stadı için bir şey yapamadıklarını söylerken, moloz yığını gibi duran Cebeci Stadının da yeşil alan olarak Ankaralılara hizmet vermesini istedi.
Biliyoruz ki, Başkan’ın bu işi tek başına yapma imkanı yok.
Ama…
Hükümetten istek ve destek gelirse, hem 19 Mayıs, hem de Cebeci Statlarının mevcut görüntülerindeki çirkinlik kısa zamanda ortadan kalkacak.
Yeter ki istensin.

BU KAVGA KİME YARAR SAĞLAR…

Geçenlerde FIBA’nın Avrupa Basketbol Federasyonu Başkanlığı seçimi yapıldı.
Seçim sonucunda Turgay Demirel, her türlü engellere rağmen, yine koltuğuna oturdu.
Buraya kadar güzel..
Ancak, işin çirkin tarafının Türkiye Basketbol Federasyonunun, bu seçimlerde bizden biri olan Turgay Demirel’in yanında olmaması idi.
Oysa…
Hem Turgay Demirel, hem de Hidayet Türkoğlu Türk Milli takımları için ter dökmüş, ancak iş yöneticiliğe gelince külahlar değişmişti.
Aralarındaki husumetin, Uluslararası Federasyon seçimlerine kadar gideceğini ve böylesine rezillikle gündeme geleceğini tahmin dahi edemezdim.
Sonuçta..
Turgay Demirel Avrupa Basketbol Birliği Başkanlığına 50 üyeden 27’sinin oyunu alarak gücünü bir kez daha göstermişti.
Şimdilerde bu kızgınlığın daha fazla ileriye gitmemesini temenni ederim.
Zira…
Sonuçta Türk Basketbolu yara alıyor.

Unutulmayanlar / MUSTAFA SALİHOĞLU

1938 yılında Kilis’te dünyaya gelen bu meslek büyüğümüz Galatasaray Lisesini bitirdikten sonra gazetecilik hayatına 1960 yılında Yenigün gazetesinde başladı. Daha sonra Yenisabah, Vatan ve Ulus’ta çalıştıktan sonra TRT Haber Dairesinde siyasi muhabirlik ile meslek hayatına devam etti. Daha sonra TRT’nin Spor Servisine geçen Salihoğlu birçok röportaj ve haberlerde başarısını gösterdi. 1984’de TRT’den emekli olduktan sonra TSYD Ankara Şubesi Başkanlığı yanında Gazeteciler Cemiyetinin Disiplin ve Denetleme Kurulu üyeliği yaptı. Mustafa Salihoğlu, Umut adlı diş doktoru bir çocuğa sahip bulunuyor. Başarılı gazeteci büyüğümüz, şu anda Gazeteciler Cemiyeti Denetletme Kurulu üyeliği yapıyor.

Kendine bebek gibi bakan atlet

Güreşçi babasının yönlendirmesiyle atlet olan ve kısa zamanda bayanlarda çekiç atmada milli takıma kadar yükselen 27 yaşındaki Kıvılcım Kaya Salman’ın şimdiki hedefi Olimpiyat barajını elde etme bulunuyor.
2009’da Dünya Yıldızlar Şampiyonasında gümüş madalya alan milli çekiççimiz katıldığı 2012 ve 2016’daki Olimpiyatlarda dereceye giremedi.
Doha’da yapılacak Dünya Şampiyonasına hazırlanan Kıvılcım’ın esas hedefi Tokyo Olimpiyatlarında iyi derece yapmak en büyük hedefi.
Kıvılcım “72.50’lik dereceyi tutturup kürsüye çıkmanın yolları arayacağım. Zira kendime bir bebek gibi bakıyorum” diyor..
Haydi hayırlısı…