Olması ve olmaması işler

Güray SOYSAL 

CEMAL ERŞEN’E BÜYÜK ONUR

Türk ve Ankara spor medyasının güvenilir ve deneyimli kalemi Cemal Ersen, Milliyet Gazetesi’nce 65 yıldır düzenlenen ve okurların oylarıyla yılın en iyilerinin belirlendiği organizasyonda ”Namık Sevik Özel Ödülü’ne layık görüldü.
Ersen, ödülünü Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mete Belovacıklı’dan aldı.
Cemal Ersen, 35 yıllık meslek kariyerinde çok sayıda ödül aldığını, ancak, en anlamlısının Milliyet Spor Servisi kurucusu Namık Sevik adına verilen bu ödül olduğunu ifade etti.
Bende Cemal kardeşimi kutlarım.

TRT, bıkkınlık getiriyor

Dikkatli izleyin ve TRT Spor’da yayınlanan futbol programları hemen hemen aynı düşünceyle tekrarlanıp, ekrana geliyor.
Oynanan futbol maçlarının görüntüleri döndüre döndüre, yapılan yorumlarla, futbolseverlerin huzuruna getiriliyor.
Bu kopyalanmış programlara en güzel örnek şu…
1’nci Lig için Salı günleri Cüneyt Ersan ve Hayri Ülgen canlı yayında olayları enine boyuna tartışıyorlar, görüntüler eşliğinde. Zaman zaman canlı bağlantılar da yapılıyor. Sonra, bir başka gün, değişik isimlerle aynı programın bir benzerini yeniden izlemek zorunda kalıyoruz. Bunun adı da “iş yapıyoruz” oluyor.
Bu durum, sadece 1’nci Lig programları ile de sınırlı değil.
Hafta boyunca, Süper Lig programlarında mankenler değişiyor, ancak konu hep aynı kalıyor. Yani, tekrar üzerine tekrar yapılıp, izleyenlere yeni bir şeyler veriliyormuş gibi bir algı yaratılıyor.
Kısacası, TRT Spor’da yenilik yerine, kopyalanmış programların yayınını tekrar tekrar önümüze getiriliyor. Gidilen yolda TRT’nin spor sorumluları devamlı patinaj yaptıklarının farkında bile değiller.
Benden hatırlatması..

BAYAN GÜREŞİNİN TEMELİ

Bir dönem “Güreş erkek sporudur” iddiaları ile gezinen kafalar, şu günlerdeki olumlu görüntü karşısında dillerini nerelere kaçırttıklarını merak ediyorum.
Güreşin sadece erkeklere mahsus olduğunu düşünen zihniyet son dönemlerde bayanların minderdeki başarıları ile ortaya koyacak olumsuz sözlerinin de olmaması gerekir.
O dönemin Güreş Federasyonu Başkanı Ahmet Ayık’ın büyük gayreti ile zamanın Cumhurbaşkanı rahmetli Süleyman Demirel ve yine zamanın Başbakanı rahmetli Necmettin Erbakan’ın desteklerine bugün baktığımız zaman, ne denli isabetli karar aldıklarını görüyoruz.
Bugün minderdeki bayanlarımız Yasemin Adar, Evin Demirhan, Elif Jale Yeşilırmak, Bediha Gün, Buse Tosun ve Beste Altuğ’un uluslararası başarıları ile gurur duyuyoruz.
Sonuçta, güreşin sadece erkek sporu olmadığını gördük.Buna bayanlarımızın başarıları eklenince, güreşteki uluslararası iddiamız bir kez daha ortaya çıkıyor.

Babaannenin yarışı

Spor hangi yaşta olursa olsun, yapılması gereken bir hayat tarzı olmalı.
Dünya Masterler Salon Atletizm Şampiyonası’nın ”Süper babaannesi” 84 yaşındaki profesyonel atlet Florence Meiler’ın, uzun atlama, 60 metre engelli koşu, 800 metre normal koşu ve pentatlon alanlarında yarışacağı açıklandı.
Bu arada bizim babaanneleri unutmadan geçemeyeceğim.
Bizimki ise 79 yaşında ve girdiği her yarıştan kendini şeref kürsüsünde görüyor. Bu yaşlanmayan ve genç kalan babaanne Fehime Özkan 79 yaşında ve Bodrumlu olmaktan dolayı gurur duyuyor.
Sadece gençlere örnek olmak için…

BU GENCE DİKKAT EDİN

Geçenlerde Rostock kentinde düzenlenen organizasyonda mücadele eden Furkan Akar, erkekler 1500 metrede bronz madalya kazandı. 16 yaşındaki Furkan, 2019 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde 500 metrede gümüş, 1500 metrede ise bronz almıştı. Bu dalda şimdiden başarılı olsan Furkan Akar, Türk insanının yüzünü güldürmeyi sürdürecek.

Unutulmayanlar OKAN GEDİKALİ

9 Mayıs 1961 yılında Ankara’da dünyaya gelen Okan Gedikali, futbola Hacettepe’de başladı. Daha sonra Gençlerbirliği, Kocaelispor, yeniden Gençlerbirliği ve Adana Demirspor’da futbol oynadıktan sonra. 10 kez Ümit, 4 kez de A Milli takımlarının kalesini korudu. Daha sonra çeşitli kulüplerde kaleci antrenörlüğü yapan Okan Gedikali’nin 2 çocuğu bulunuyor. Halen Erzincanspor’da kaleci antrenörlük görevinde bulunuyor.

DEĞİŞİM ŞART

Cumhuriyetle yaşıt Gençlerbirliği, elde ettiği 54 puanla 1’nci Ligde Liderin ensesinde.
Takım, yaşlı olmasına, yöneticiler abuk-subuk işler yapmalarına karşılık iyi gidiyor.
Yarın Boluspor’u Eryaman Stadı’nda misafir edecek olan Başkent’in bu sevimli takımını, muhtemelen çıkacağı Süper Lig’de sıkıntılar bekliyor.
Milli maç arasına 54 puan ve averajla ikinci sırada giren Kırmızı-Siyahlılar, Süper Lig yarışını 28 yaş ortalaması ile sürdürürken, sezon bitiminde bir çok oyuncunun kontratı sona erecek.
Başkent ekibinde; Selçuk Şahin (38), Mert Nobre (39), Kari Arnason (37), Hakan Arıkan (37) ve Stephan Sessegnon (35) takımın en deneyimli isimleri konumunda. Bu oyunculardan Hakan Arıkan (37) dışındakilerin mukavelesi, Mayıs ayında sona erecek.
Anlaşılan, ilk planda Süper Lige çıkma durumu olmasına karşılık, yaşlı futbolcuların yerine alınacakların ortaya çıkartacağı durum şimdiden merakla bekleniyor.

DOĞDUĞU KENTİN TELEFONU

Giray Bulak bilindiği gibi şu günlerde Balıkesirspor’u, binbir güçle çalıştırıp, başarılı olmak için didiniyor.
Kendisi ile yaptığım görüşmede telefon numaraları bana çok ilginç geldi.
Elbette ki telefon numaralarını buradan yazmayacağım.
Ancak…
Balıkesir’de bulunan Giray Bulak, kent sevgisini mevcut telefon numaralarına böylesine taşımasıyla giderdiğini öğrendim.