Spor piyasasının özellikleri

Güray SOYSAL

19 MAYIS İÇİN NİHAYET SES ÇIKTI

Tesis fukarası ve sahipsiz Ankaralıların yapımını dört gözle beklediği ve yıkıldıktan sonra kaderine terk edilen 19 Mayıs Stadı için nihayet bir ses ortaya çıktı ve gelecek için müjdeli haberler verdi.
Bu ses Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan’a aitti. Haberi bizlere ulaştıran kardeşim Orhan’a Sal’a teşekkür ederken 2 yıllık bir aradan sonra Nevzat Ceylan şunları söylüyordu:
“Günümüzde artık bu kadar büyük stadyumlara ihtiyaç olmadığı düşünülüyor. Bu yüzden projede değişime gidildi. 40 bin veya 35 bin kapasiteli bir stadyum düşünüldü. Cumhurbaşkanımızın talimatı ile yeni bir proje üzerine çalışıldı. Yüksek maliyetler ve çabuk bitirilmesi için kapasite düşürüldü. İnşallah bu sene içinde temelini atacağız. 2 yıl içinde de bitirilmesi öngörülüyor. Ankara sporu yıllar içinde ihmal edildi. Ama bundan sonra yatırım olacak. Biz artık Ankara sporu için pozitif ayrımcılık istiyoruz. Bu konuda diğer Ankara vekillerimiz de destek veriyor. Hep beraber çalışıyoruz.”
İnşaata bugün başlanırsa, 2 yıl sonra ortaya yepyeni ve her kesime hizmet verebilecek bir stada kavuşabilirmişiz. Hem de adı 19 Mayıs olarak…
Bu sözleri teminat kabul ediyor ve işin her zamanki gibi takipçiliğini de üstleniyorum.

MESUT BAKKAL’IN DOĞRUSU

Futbolumuzun emekçilerinden Mesut Bakkal 2017’de “Mesut Günler” isimli bir kitap çıkarttı.
Eksik olmasın bana da imzalı kitabını yollamıştı.
Ancak…
Kitabının bir bölümünde futbol oynadığı dönemlerde teşvik primi aldığını yazınca kızılca kıyamet çıktı.
Oysa, futbol oynadığı günlerde teşvik primi suç değil, herkes kılıfına uydurduğu bu uygulamanın gereğini yapmıştı.
Bazı meslektaşlarım, 2020’de bu konuyu sulandırıp, teşvik primini açıkça yazan Mesut Bakkal’ı hedef tahtası yaptılar.
Beyler, o dönemlerde teşvik priminin serbest olduğunu herkes biliyor ve şakır şakır yapıyordu. Teşvik Primi konusu daha sonra yasaklandı.
Mesut Bakkal’ın, bugün o işlerin yapıldığını açık yüreklilikle yazması takdirde karşılarım.
O günlerde teşvik primi alanların, bugün sus-pus olması karşısında Mesut Bakkal çıkarttığı kitapla mertliğini ortaya koymuyor mu?
Onun için Mesut Bakkal’ı kutlarım.

BRAVO GÖKHAN İNLER

Yurtdışından Beşiktaş’a geldiğinde pek tanınmıyordu. Beşiktaş’ta başarılı olamadıktan sonra, şimdilerde Başakşehir’de kadroya girmeye çalışıyor.
Kadroya girer veya girmez, beni ilgilendirmez.
Beni ilgilendiren husus, gurbetçimizin futbol haricindeki zamanlarını, sosyal işlere harcaması.
Bu profesyonel futbolcum şimdilerde ne mi yapıyor?. Hep beraber takip edep, öğrenelim.
Gökhan İnler, okullara kitap gönderme konusunda kollarını sıvayıp, “Okumayı sev” adlı bir şirket kurdu. Bu şirkette topladığı kitapları, ihtiyacı olan okullara göndermeye başladı.
Toplanan kitapları gönderdiği okullarda da Lefter, Metin Oktay ve Hakkı Yeten isimleri altında kütüphaneler açmış durumda.
Gökhan İnler’in bu davranışı karşısında sadece “Bravo” demekle yetinmiyor, ona her türlü yardıma hazır olduğumu açıklarım.

Unutulmayanlar / ÖZTÜRK PEKİN,

Aynı yıl yani 1945’de doğmuşuz. Üstelik O Kemaliye’li, bende.. İlk ve orta tahsislinden sonra İktisadi Ticari İlimler Akademisinden mezun oldu. Sınavına girdiği TRT’de spor spikerliğine başladı. Burada yüzlerce maç spikerliği yaptı. Meslektaşımız Ümit Aktan ile Maç Spor adlı dergiyi çıkarttı. 1979 yılında TSYD üyesi olurken, özel televizyonlarda da hem maç anlattı, hem de spor programları yaptı. 31 Aralık 2010’da meslek hayatını kapattı. Öztürk Pekin, şimdilerde emekliliğin tadını eşi, 2 kızı ve 2 torunuyla birlikte çıkartıyor.

2 NOLU DİKİMEVİ’DE ANTRENÖRSÜZ

Çok merak ediyorum.
Nerede bir teknik direktör aransa, yazılı ve görüntülü medyamız, hemen 19 Temmuz 1945 doğumlu Mircea Lucescu’yu hemen devreye sokuyor.
Mubarek öyle bir yardımcı iletişimci elde etmiş ki, Türkiye’de bir boşluk buldu mu, hemen dolduruluyor.
Bu konuda, her taşın altından çıkan Lucescu için bende katkı vermek vermekten geri kalmak istemedim. Ankara’da bulunan amatör takımlarımızdan 2 nolu Dikimevi’de şu günlerde teknik direktörsüzlükten yakınıyor. Lucescu’nun ekibinin, Ankara’daki bu durumdan nasıl haberi olmadığını bilmiyorum, ancak bu konuda onlara bir destek de benden olsun diye, bu teklifimi şimdiden iletiyorum.
Lucescu Türkiye’de profesyonel ligde çalıştıracağı bir takımı bulamazsa, yedekte 2 nolu Dikimevi Futbol Takımının teklifi hazır bekliyor.
Kendisi gelmezse, oğlu içinde teklif hazır bekliyor.
Benden duyurması…

58 SPORCUMUZ NE OLACAK?

Tokyo Olimpiyatları 2021’e ertelendi.
Olabilir… Ancak, 11 branşta büyük emeklerle olimpiyat kotası alan 30 erkek, 28 kadın, toplam 58 sporcumuzun durumunun ne olacağı ise bilinmiyor.
Bu konuyu çözecek ise, Uluslararası Olimpiyat Komitesi olacak.Bakalım 58 sporcumuzun bu hakları saklı kalıp 2021’e geçerliliği sürecek mi? Sporcularımız gibi, ben de bu konuyu merak ediyorum…

DOĞRU SÖZE NE DENİR?

Kadını güzel yapan Allah, sevimli yapan şeytandır. VİCTOR HUGO